Dla rolników ziemia jest świętością. Święto plonów w Janowie

2023-09-19 07:00:00(ost. akt: 2023-09-18 20:45:46)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Piękna pogoda przywitała mieszkańców i sympatyków gminy Janowo podczas tegorocznego Święta Plonów. Piękne wieńce, wspaniałe stoiska, konkursy sołeckie, występy artystyczne uczniów SP Muszak i i Janowo, nagrody, a także koncerty zespołu Wrzos, Foxter, Stawiński, Extazy, Coverbanda.
Gminne Święto Plonów w Janowie rozpoczęło się mszą św. w kościele pw. św. Rocha, następnie korowód dożynkowy przemaszerował z kościoła na rynek. Przybyłych gości powitał gospodarz uroczystości wójt gminy Janowo Grzegorz Napiwodzki.

— Pomimo przeciwności natury i czynników zewnętrznych ziemia dla każdego rolnika była i jest świętością. Dziękujemy, że otaczacie ją wielkim szacunkiem. Efekty waszej pracy to nasze bezpieczeństwo żywnościowe i podstawa egzystencji. Ze zboża powstają też wieńce dożynkowe, w których zawiera się nie tylko radość z zakończonych żniw, ale także wdzięczność za udane zbiory. W imieniu wszystkich mieszkańców gminy Janowo i własnym dziękuję wszystkim sołectwom, które przygotowały piękne wieńce dożynkowe — mówił wójt Grzegorz Napiwodzki.

Życzenia rolnikom złożyli też senator RP Lidia Staroń, Artur Chojecki - wojewoda warmińsko-mazurski, Sylwia Jaskulska - członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, starosta nidzicki Marcin Paliński wraz z silną grupą samorządowców.

— Drodzy rolnicy jesteście bohaterami tej uroczystości. W imieniu samorządowców życzymy wam szacunku, dużo zdrowia, wytrwałości, oby plony w kolejnym roku były zdecydowanie lepsze niż w tym. Wszystkiego dobrego — mówił starosta nidzicki Marcin Paliński.

Na Gminne Święto Plonów w Janowie przybyła też wiceminister rozwoju i technologii, pełnomocnikiem rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw Olga Semeniuk-Patkowska.

— W Janowie spotkałam się z moimi przyjaciółmi: wójtem Grzegorzem Napiwodzkim i mieszkańcami, z którymi rozmawiałam o planach, o tym jak możemy rozbudować gminę Janowo m.in. pod względem ciepłowniczym czy infrastruktury drogowej. Gminne Święto Plonów w Janowie to również fantastyczne rozmowy z kobietami z kół gospodyń wiejskich, degustacja lokalnych przysmaków. Jestem niezmiernie wdzięczna wójtowi gminy Janowo Grzegorzowi Napiwodzkiemu za tę staropolską gościnę — mówiła Olga Semeniuk-Patkowska.
Podczas Święta Plonów w Janowie minister Olga Semeniuk-Patkowska zaprezentowała swoją pierwszą Załogę na 5.

— To moi przyjaciele, którzy wspierają mnie na kampanijnym szlaku — podkreśliła Olga Semeniuk-Patkowska.

Podczas Święta Plonów w Janowie zostały wręczone medale ,,Zasłużony dla rolnictwa". Otrzymali je:
Danuta i Leszek Smolińscy - starostowie dożynek - Szemplino Czarne
Bożena Borowa - Zembrzus Mokry Grunt
Małgorzata Krzykowska - Jagarzewo
Marcin Zbyszyński - Szemplino Czarne
Joanna Zbyszyńska - Szemplino Czarne
Artur Miecznikowski - Szemplino Czarne

Odznaki Honorowe im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego otrzymali Bogdan Andrzej Gratunik i jego małżonka Iwona Gratunik za działania w zakresie kultywowania pamięci o przodkach, bohaterach walczących o wolność i tożsamość Ziemi Janowskiej.

Nagrodę ufundowaną przez Fundację im. Bolesława i Stefana Gratunik za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie oraz najwyższe wyniki na egzaminie ósmoklasisty, a także aktywny udział w Klubie Młodego Wolontariusza otrzymał Anri Yegoryan.

Podziękowania za pełnienie funkcji starostów dożynek otrzymali Danuta i Leszek Smolińscy.

Wyniki konkursów:

Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w gospodarstwie rolnym:
I miejsce - Jan Tański
II miejsce - Marek Sałata
III miejsce - Wanda Wiliam

Konkurs sołecki:
I miejsce - Jagarzewo
II miejsce - Szemplino Czarne
III miejsce - Więckowo
Dyplomy za udział: sołectwo Ryki-Borkowo, Janowo.

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy:
I miejsce - Więckowo
II miejsce - Róg
III miejsce - Jagarzewo
Dyplom za udział w konkursie: Janowo.

Najlepszy chleb domowego wypieku:
I - Janina Szczepkowska
II - Bożena Bilska
III - Wiktoria Fydrych

Stoiska przygotowały sołectwa: Jagarzewo, Róg, Janowo, Ryki, Więckowo, Szemplino Czarne.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5