Olga Semeniuk-Patkowska: Razem z Premierem dla Nidzicy

2023-09-10 16:00:00(ost. akt: 2023-09-07 09:29:20)

Autor zdjęcia: Anna Skuza

O wspieraniu przedsiębiorczych kobiet oraz o rozwoju Nidzicy i powiatu nidzickiego, wspólnych działaniach z lokalnym samorządem, współpracy z Premierem Mateuszem Morawieckim rozmawiamy z wiceminister rozwoju i technologii Olgą Semeniuk-Patkowską.
— Pani minister, to nie pierwsze Święto Plonów w Nidzicy, w którym Pani uczestniczy. Rok temu mazurskie wesele, świetna zabawa, a jak podoba się Pani w tym roku?
— W tym roku przede wszystkim spotkałam swoje przyjaciółki z kół gospodyń wiejskich, z którymi widziałam się rok temu. Wtedy na dożynkach w Nidzicy było bardzo gorąco, styl był weselny. Pamiętam żar, który lał się z nieba, ale też i rozmowy z kobietami gospodarnymi i wyjątkowymi. W tym roku również na każdym kroku widać duże zaangażowanie pań z kół gospodyń wiejskich w to, aby ta impreza miała tradycyjny, rodzinny charakter. To absolutna zasługa nidzickich gospodyń, za co niech mi będzie wolno jeszcze raz im serdecznie podziękować. Dziękuję również za to, że te kobiety są i chcą być właśnie zrzeszone w takich środowiskach. A dzięki rządowemu wsparciu, które do nich kierujemy mogą pielęgnować lokalne zwyczaje i tradycje.

— Kobiety wyjątkowe, członkinie kół gospodyń wiejskich, czyli kobiety przedsiębiorcze, to temat szczególnie bliski Pani sercu. Tak, jak walka z bezrobociem, tworzenie nowych miejsc pracy…
— Absolutnie tak. Dlatego już we wrześniu z mojej inicjatywy w Olsztynie wystartuje Regionalne Biuro Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. To będzie druga, po Poznaniu - filia regionalna PARP w kraju. To będzie serce i wizytówka biznesu, sektora małych i średnich firm w naszym regionie warmińsko - mazurskim. Olsztyńskie Biuro będzie gwarancją nowych projektów, również tych kierowanych do kobiet przedsiębiorczych. Cały czas rozmawiam o tym, by jak najszerzej wspierać kobiety w prowadzeniu własnego biznesu. Bo kobieta, to nie tylko dom i nie tylko etat, ale to przede wszystkim firma.

— W 2021 roku na nidzickim zamku odbyła się ogólnopolska konferencja z udziałem Premiera RP Mateusza Morawieckiego, podczas której ogłoszono wyniki pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Wtedy też ponad miliard złotych trafił do województwa warmińsko-mazurskiego.
— Poprosiłam Pana Premiera, żeby wziął ze mną udział w tym ważnym wydarzeniu na zamku w Nidzicy. Premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Nidzicy i to tutaj ogłosił wyniki pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Dzięki temu wsparciu Warmia i Mazury otrzymały gigantyczne środki finansowe na rozwój potrzeb społeczności lokalnych.

— To był 2021 rok, natomiast w 2022 roku, po ogłoszeniu drugiej edycji  Programu Inwestycji Strategicznych, to Pani w Nidzicy wręczyła przedstawicielom samorządów promesy na realizację wymarzonych inwestycji. Powiedziała Pani wówczas, że samorządy mają pomysły, chcą je realizować a w naszym regionie tkwi ogromny potencjał.
— Nie znam drugiego takiego samorządu, jak nidzicki - gdzie wszyscy, ponad podziałami politycznymi walczą o środki finansowe na wsparcie działań i projektów dla dobra społeczności lokalnej. Ogromne podziękowania należą się burmistrzowi Nidzicy Jackowi Kosmali, staroście nidzickiemu Marcinowi Palińskiemu, wójtowi gminy Janowiec Kościelny Piotrowi Rakoczemu. To trzech wspaniałych samorządowców, z którymi od trzech lat buduję tak naprawdę nowy wizerunek Nidzicy. Razem udało nam się zrobić dużo dobrego i na tym nie koniec. Właśnie wspólnie pochylamy się nad kolejnymi projektami, planami. To wszystko jest możliwe dzięki Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Moja ścisła współpraca z Panem Premierem daje w Nidzicy i na terenie całego powiatu nidzickiego skuteczne rezultaty.

— Pani minister, dwa lata temu w Safronce w powiecie nidzickim doszło do wybuchu gazu w jednym z bloków. 9 rodzin zostało bez dachu nad głową i straciło dorobek życia. Dzięki m.in. Pani staraniom udało się pomóc pogorzelcom. Ponad 380 tys zł przeznaczono na zakup kontenerów mieszkalnych.
— To jest właśnie bardzo dobry i ważny przykład mojej współpracy z Panem Premierem. Jak tylko dowiedziałam się o tym dramacie, poprosiłam Pana premiera o pomoc i ta pomoc błyskawicznie napłynęła. Pan Premier Mateusz Morawiecki kolejny raz pokazał, że jest bardzo skuteczny i wyczulony na krzywdę ludzką. Razem udało nam się pomóc i to szybko.

— Wróćmy jeszcze na chwilę do inwestycji. Kilka milionów złotych, 10 dofinansowanych zadań. Tak dla powiatu nidzickiego przedstawiały się wyniki pierwszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Przed ogłoszeniem wyników Programu, na placu przy Parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Nidzicy zapewniła Pani, że zrobi wszystko, żeby jak najwięcej środków finansowych popłynęło właśnie do powiatu nidzickiego. I dotrzymała Pani słowa.
— Nikt wcześniej nie widział problemu Parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Nidzicy. W momencie, kiedy porozmawiałam ze starostą Marcinem Palińskim, ale przede wszystkim z duchownymi, od razu zrozumiałam, że ta pomoc jest potrzebna i muszę zrobić wszystko, żeby wniosek został prawidłowo przygotowany, by można było o to wsparcie zawalczyć. Zapewniam, że zrobię wszystko, by druga edycja Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przyniosła nie mniejsze żniwa.

— Zatem Nidzica i powiat nidzicki mogą liczyć na dalsze wsparcie z Pani strony?
— Deklaruję to całym sercem. I dołożę wszelkich starań, by to współdziałanie dla dobra i rozwoju tych malowniczo położonych terenów, w których jest ogromny potencjał trwało całe lata i przyniosło jak najlepsze rezultaty.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5