W Sarnowie pod Nidzicą znaleziono niewybuch

2023-05-24 10:00:00(ost. akt: 2023-05-23 10:58:24)
Niewybuch ujawniony podczas prac polowych w Sarnowie

Niewybuch ujawniony podczas prac polowych w Sarnowie

Autor zdjęcia: mat. policji

W Sarnowie podczas wykonywanych prac polowych znaleziono pocisk artyleryjski pochodzący z czasów wojny. Niebezpieczny przedmiot do czasu przyjazdu patrolu saperskiego zabezpieczali nidziccy policjanci.
W poniedziałek (22 maja) około godz. 11:00, 40-latek wykonujący prace polowe w pobliżu swojej posesji w Sarnowie (gmina Kozłowo) poinformował dyżurnego nidzickiej jednostki policji o ujawnionym skorodowanym przedmiocie przypominającym pocisk. W pierwszej kolejności znalezisko sprawdził funkcjonariusz z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego nidzickiej policji. Ujawniony przedmiot to pocisk artyleryjski z czasów wojny. Do czasu przybycia patrolu saperskiego, niewybuch o długości około 20 cm zabezpieczali policjanci. Przybyły na miejsce patrol saperski jeszcze tego samego dnia zabrał niebezpieczny przedmiot by następnie zneutralizować go w bezpiecznym miejscu.

W przypadku znalezienia podejrzanego przedmiotu:
— Nie dotykaj i nie przesuwaj go.
— Nie manipuluj przy znalezionych tego typu przedmiotach, nie używaj wobec nich jakichkolwiek narzędzi. Takie działanie grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu!
— Powiadom policję. Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci powiadamiają specjalistyczny patrol saperski, a do momentu jego przybycia zabezpieczają znalezisko.
— Do czasu przyjazdu policji pozostań w pobliżu znaleziska, zabezpiecz miejsce – nie dopuszczaj innych osób do przedmiotu.
— Działając profilaktycznie: zapoznaj swoje dzieci ze sposobem postępowania w przypadku ujawnienia niebezpiecznego znaleziska.

KPP Nidzica

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5