Noc Muzeów za nami

2023-05-13 11:10:00(ost. akt: 2023-05-13 13:17:57)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Wczoraj (13 maja) nidzicki zamek od godz. 21:00 tętnił życiem. Nidziczanie nie zawiedli i licznie przyszli, żeby zwiedzić najważniejszy zabytek naszego miasta.
Jak co roku, Nidzicki Ośrodek Kultury na Noc Muzeów przygotował wiele atrakcji dla tych, którzy nie bali się duchów i przyszli na zamek.

Gości przywitali nidziccy rycerze, którzy stoczyli zaciętą walkę. Zwyciężył rycerz Jarek, który powalił przeciwka na ziemię. Na szczęście, oszczędził mu życie, co spotkało się z dużym uznaniem i brawami widzów.

W tym roku, ponieważ bardzo wielu nidziczan chciało posmakować nocnego życia na zamku, zwiedzali go w trzech grupach.

Przewodnicy ciekawie opowiadali o budowie zamku, jego historii i zgromadzonych eksponatach.

Nidziczanie mogli zobaczyć makietę średniowiecznej Nidzicy, unikatowy garnkowy system odwadniania miasta, stare przedmioty codziennego użytku, wraz z dawną pralką, dzieżami, naczyniem do palenia kawy, kuframi.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się sala tortur, w której można było zobaczyć między innymi dyby, czy pręgierz oraz sala pokazująca uzbrojenie średniowiecznego rycerza.

Nowością w tym roku był konkurs historyczny, w którym trzeba było wykazać się dużą wiedzą o nidzickim zamku. Prowadził go przewodnik Józef Kotwicki.
Pytania naprawdę były bardzo trudne.

W konkursie wystartowali: Wojciech, Filip i Ala. Każdy z uczestników wybierał pytanie od 1 do 18.

Zwyciężył Wojciech, II miejsce zajął Filip, a III — Ala.

Wszyscy otrzymali nagrody. Oglądający nagrodzili ich wielkimi brawami.
Na zakończenie Nocy Muzeów można było obejrzeć walkę rycerzy oraz zrobić zdjęcie z nimi, przymierzyć hełm, rękawice, czy potrzymać ciężki miecz.
Halina Rozalska


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5