Kto będzie starostą roku?

2023-04-26 13:00:00(ost. akt: 2023-04-26 09:31:36)

Autor zdjęcia: powiat nidzicki

Plebiscyt na Samorządowca 2023 trwa — wciąż można głosować. O zaszczytny tytuł w trzech osobnych kategoriach ubiegają się warmińsko-mazurscy starostowie, wójtowie oraz prezydenci i burmistrzowie.
Na swoich kandydatów można głosować, wysyłając SMS-a na numer 7248, w treści wpisując odpowiedni kod przypisany do konkretnego nazwiska. Nazwiska laureatów poznamy na najbliższym, VII Kongresie Przyszłości, który odbędzie się 16 maja.

Dziś prezentujemy starostów:
Marcin Paliński, starosta nidzicki — SMS o treści GO.NST.1
Paweł Cieśliński, starosta działdowski — SMS o treści GO.NST.2
Andrzej Ochlak, starosta nowomiejski — SMS o treści GO.NST.3
Andrzej Nowicki, starosta piski — SMS o treści GO.NST.4
Jan Harhaj, starosta lidzbarski — SMS o treści GO.NST.5
Jan Zbigniew Nadolny, starosta bartoszycki — SMS o treści GO.NST.6
Bartosz Bielawski, starosta Iławski — SMS o treści GO.NST.7
Marek Chojnowski, starosta ełcki — SMS o treści GO.NST.8
Jarosław Matłach, starosta szczycieński — SMS o treści GO.NST.9
Marzanna Pojawa-Grajewska, starosta olecka — SMS o treści GO.NST.10
Marzanna Marianna Wardziejewska, starosta gołdapska — SMS o treści GO.NST.11
Marzenna Supranowicz, starosta węgorzewska — SMS o treści GO.NST.12
Mirosław Dariusz Drzażdżewski, starosta giżycki — SMS o treści GO.NST.13
Barbara Kuźmicka-Rogala, starosta mrągowska — SMS o treści GO.NST.14
Michał Kochanowski, starosta kętrzyński — SMS o treści GO.NST.15
Andrzej Wiczkowski, starosta ostródzki — SMS o treści GO.NST.16
Maciej Romanowski, starosta elbląski — SMS o treści GO.NST.17
Andrzej Abako, starosta olsztyński — SMS o treści GO.NST.19
Karol Motyka, starosta braniewski — SMS o treści GO.NST.20

Ta nagroda to także zobowiązanie
— Oczywiście wygrana była ogromnym zaskoczeniem — przyznaje Marcin Paliński, zwycięzca ubiegłorocznego Plebiscytu na Najpopularniejszego Samorządowca Warmii i Mazur w kategorii starosta. — Cały czas była sinusoida, raz zajmowałem pierwsze miejsce, raz drugie, a w którymś momencie było to nawet trzecie miejsce. Oczywiście gratuluję swoim kolegom starostom wysokich miejsc. Wygrana to ogromne zaskoczenie, ale i wielka radość, szczęście, ale i zobowiązanie. Zobowiązanie wobec mieszkańców, które motywuje do dalszej ciężkiej pracy. Dziękuję za wszystkie oddane na mnie głosy. Gdyby nie moi mieszkańcy, ich wkład, mnie by w tym miejscu nie było. Zwycięstwo motywuje mnie do dalszej, ciężkiej pracy.

Starosta — to brzmi dumnie!
We wczesnym średniowieczu starostą nazywany był naczelnik, inaczej starszy wspólnoty terytorialnej Słowian. Na przełomie XIII i XIV w. był to urzędnik mianowany i odwoływany przez monarchę — występował jako namiestnik prowincji lub ziemi, sprawował pełnię władzy państwowe. Jego urząd był ważnym czynnikiem centralizacji i umacniania władzy państwowej. W połowie XIV w. pojawili się i stopniowo upowszechnili starości grodowi: zarządcy zamków i przylegających doń królewszczyzn, z uprawnieniami sądowymi wobec osób wszystkich stanów. W XVI w. urząd starosty zaczął tracić kompetencje na rzecz urzędników ziemskich. Starosta był reprezentantem króla w powiecie, odpowiadał za bezpieczeństwo i nadzorował administrację grodzką.
Z kolei w Polsce międzywojennej starosta był organem administracji ogólnej na terenie powiatu, przewodniczącym organu wykonawczego samorządu terytorialnego, tzw. wydziału powiatowego. Podlegał nadzorowi wojewody.
W 1950 r. urząd zniesiono, ale w 1999 r. reaktywowano go — z powodu wprowadzenia zasadniczej reformy samorządu terytorialnego. Dziś starosta jest organem samorządu powiatowego i przewodniczącym zarządu powiatowego, wybieranym i odwoływanym przez radę powiatu. Sprawuje zwierzchnictwo wobec powiatowych służb, inspekcji i straży włączonych do administracji zespolonej powiatu, choćby inspektora powiatowego nadzoru budowlanego czy komendanta powiatowego policji.
Magdalena Maria Bukowiecka


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5