Rosną opłaty za egzamin na prawo jazdy

2023-03-23 19:00:00(ost. akt: 2023-03-23 13:07:24)

Autor zdjęcia: Gazeta Olsztyńska

Wiemy już, kiedy zapadnie decyzja w sprawie opłat za egzamin na prawo jazdy na Warmii i Mazurach. Te wzrosną, i to sporo, bo egzamin na najpopularniejszą kategorię B ma zdrożeć ze 170 zł do 250 zł.
Część województw już podniosła opłaty za egzamin na prawo jazdy. Tak stało się m.in. na Podkarpaciu, Śląsku, Dolnym Śląsku i w Zachodniopomorskiem. Kwestią czasu jest tylko, kiedy w ślad za nimi pójdą inne regiony.

Zgodnie z nowelą Prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących wysokość opłaty za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu, niezależnie od kategorii prawa jazdy, nie może przekroczyć 50 zł, a za egzamin praktyczny nie może przekroczyć 200 zł lub 250 zł w zależności od kategorii.

Dziś w przypadku najpopularniejszej kategorii B – a więc tej, która umożliwia kierowanie autami osobowymi – egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a praktyczny –140 zł. Nowela oznacza, że w przypadku maksymalnych stawek egzamin na prawo jazdy kategorii B zdrożałaby o 80 złotych.

Zgodnie z ustawą teraz wysokość opłaty za egzamin określają sejmiki wojewódzkie, a nie jak wcześniej minister infrastruktury.

Kiedy Sejmik Województwa warmińsko-mazurskiego zajmie się opłatami?
— Na sesji 28 marca — mówi wicemarszałek Marcin Kuchciński.

Jak dodał wicemarszałek, według propozycji stawki wzrosną do maksymalnych dopuszczonych prawem. Zresztą zgodnie z sugestiami dyrektorów WORD, którzy w stanowisku przekazanym Związkowi Województw zarekomendowanym później sejmikom wojewódzkim uznali, że stawki za egzaminy powinny być w maksymalnej wysokości.

To oznacza, że opłata za egzamin teoretyczny będzie wynosić 50 zł, a za egzamin praktyczny na kategorie: AM, A1, A2, A, B, B1, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem — 200 zł, a na kategorie: B96, B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E — 250 zł.

Jeśli sejmik przegłosuje nowe opłaty, to od kiedy będzie drożej za egzamin?

Otóż uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Głównym źródłem dochodów WORD-ów (90 proc.) są egzaminy. A stawki nie były zmieniane od dziesięciu lat. I dziś zdecydowana większość WORD-ów jest pod finansową kreską. Za trzy kwartały ubiegłego roku straty WORD-ów w Olsztynie i Elblągu wyniosły łącznie 277 tys. zł, a wszystkich WORD-ów kraju — ponad 13 mln zł. Jednym z powodów tego były niezmienione od wielu lat stawki za egzaminy przy ogromnym wzroście kosztów funkcjonowania ośrodków, w tym cen paliwa.
am

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5