Czy w powiecie nidzickim pojawi się wojsko? Rozmawiamy z Patrykiem Kozłowskim - radnym województwa warmińsko-mazurskiego

2023-01-23 19:00:00(ost. akt: 2023-01-23 16:21:49)
Patryk Kozłowski

Patryk Kozłowski

Autor zdjęcia: nadesłane

Jaki będzie rok 2023 dla województwa warmińsko-mazurskiego? Czy w powiecie nidzickim powstanie jednostka wojskowa? O tym rozmawiamy z Patrykiem Kozłowskim - radnym województwa warmińsko - mazurskiego.
— Z końcem 2022 r. sejmik województwa warmińsko-mazurskiego uchwalił nowy budżet. Na jakie inwestycje w 2023 r. mogą liczyć mieszkańcy naszego województwa?
— Tak, 29 grudnia ubiegłego roku został uchwalony budżet województwa z dochodami na poziomie 1 mld 156 mln zł i wydatkami 1 mld 129 mln zł, z czego na drogi i infrastrukturę mostową przeznaczono 310 mln zł. Większość inwestycji będzie możliwa do zrealizowania dzięki zewnętrznym środkom m.in. z programów rządowych i unijnych. Widać więc, że przyszły rok będzie stał głównie pod znakiem dalszych inwestycji drogowych. Będą przebudowane i modernizowane m.in. drogi wojewódzkie: 512 na odcinku Pieniężno – Bartoszyce, 527 Łukta – Olsztyn i Morąg – Łukta, 593 w Dobrym Mieście, czy też droga 513 na odcinku Lidzbark Warmiński – Wozławki. Kontynuowane będą ostateczne prace przy drodze 604 Nidzica – Wielbark na kwotę 6 mln zł. Prawie 4 mln zł zostanie przeznaczone na Mazurską Pętlę Rowerową i budowę ścieżek rowerowych, a 6 mln zł na budowę nowego obiektu, Centrum Urazowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

— Od lat monitoruje Pan temat budowy obwodnic Nidzicy. Czy mieszkańcy doczekają się budowy?
— Liczę na to, tak jak wszyscy mieszkańcy Nidzicy, chociaż działania marszałka są niejednoznaczne w tej kwestii. Pomimo tego, że zarząd województwa warmińsko - mazurskiego otrzymał rządowe dofinansowanie na te inwestycje, w wysokości połowy planowanych kosztów, to jednak nie chce z tego skorzystać, planując realizację zadania z większym dofinansowaniem ze środków unijnych. Podczas grudniowej sesji sejmiku pytałem o nasze obwodnice, otrzymałem odpowiedź, że w czerwcu 2023 roku zakończy się proces projektowania i uzyskania pozwoleń, wtedy będą mogły ruszyć prace. Czy tak się stanie - zobaczymy.

— Po wyborach w 2018 roku obiecał Pan zabiegać przede wszystkim o remont drogi Nidzica-Wielbark. Udało się spełnić tę obietnicę?
— Myślę, że tak, chociaż prace przy realizacji ostatniego odcinka trwały bardzo długo, pierwotnie miały zakończyć się w 2021 roku, lecz przeciągnęły się do końca 2022 roku. Skutkowało to licznymi problemami i niedogodnościami dla mieszkańców miejscowości położonych przy drodze wojewódzkiej 604 Nidzica – Wielbark. Na szczęście dziś już wszyscy możemy spokojnie jeździć w kierunku Wielbarka nową, piękną i bezpieczną drogą. Poprawiła się również estetyka miejscowości położonych wzdłuż tej drogi. Należy jednak pamiętać, że jeszcze w obecnym roku na tym odcinku będą kontynuowane niewielkie roboty drogowe.

— Jak Pan ocenia — ostatnie lata są dobre dla rozwoju województwa warmińsko - mazurskiego?
— Zawsze mogłyby być lepsze, chociaż inwestujemy jako samorząd województwa duże środki własne, rządowe czy też unijne w rozbudowę i modernizację dróg, ochronę zdrowia, kulturę czy transport, to jednak cały czas pogłębiają się dysproporcje pomiędzy naszym województwem, a inni województwami. Niemal we wszystkich rankingach województwo warmińsko - mazurskie okupuje jedno z ostatnich miejsc. Wydaje się, że nietrafione są tu strategie rozwoju województwa przygotowywane i uchwalane w ostatnich kilkunastu latach przez koalicję PO i PSL, która w sejmiku sprawuje władzę nieprzerwanie od 2006 roku.
Oczywiście z naszego nidzickiego punktu widzenia najbardziej cieszy remont drogi ekspresowej S7, dróg wojewódzkich przebiegających przez nasz powiat, dróg powiatowych i gminnych, budowa dworca kolejowego, rozbudowa nidzickiego szpitala, czy też remonty związane z infrastrukturą sportową. Większość tych inwestycji była możliwa głównie dzięki środkom Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Jeśli spojrzymy szerzej i dalej, kluczową inwestycją dla naszego województwa był przekop Mierzei Wiślanej, łączący drogą morską Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W przyszłości pozwoli to na szybki rozwój Elbląga, przez co skorzysta całe nasze województwo.

— Mówi się coraz głośniej o tym, że w powiecie nidzickim pojawi się ponownie wojsko, czy to prawda?
— Wojsko już jest w naszym powiecie, w gminie Janowo. W 2021 r. zapadła decyzja o reaktywowaniu poligonu w Muszakach, przez cały ubiegły rok trwały intensywne prace w celu jego przywrócenia. Z tego co już wiemy poligon zostanie odtworzony na prawie 6 tys. hektarów, obecnie wojsko poszukuje miejsca na umieszczenie dowództwa poligonu. Wszystko na to wskazuje, że będzie to jedna z miejscowości: Muszaki, Zawady lub Jagarzewo. Mowa jest również o rozmieszczeniu na terenie gminy Nidzica jednego z pododdziałów nowo tworzonych w Polsce jednostek wojskowych. Jeśli potwierdzą się te informacje, a wszystko na to wskazuje, będzie to historyczne wydarzenie dla miasta i jego mieszkańców. Za wojskiem przyjdą inwestycje, praca oraz inne korzyści z tym związane.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5