Zadbaj o zdrowie w nowym roku

2023-01-04 16:00:00(ost. akt: 2023-01-04 13:26:37)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Freepik

Każdy nowy rok jest okresem wprowadzania zmian w swoim życiu. Zarówno na tle zawodowym, prywatnym, jak i zdrowotnym. Z początkiem roku zwiększa nam się motywacja i chęć do zadbania o swój organizm.
Warto podejście do tego tematu na poważnie i skupić się na wielu aspektach, ponieważ zdrowie jest najcenniejsze i powinniśmy się o nie troszczyć z całych sił. Chcąc

wprowadzić zmiany do swojego życia można zacząć od podstawowych badań, które dadzą nam obraz tego w jakim stanie jest nasz organizm.

Do podstawowych badań, które powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku niewątpliwie zalicza się morfologia i mocz. Czasami warto badania krwi poszerzyć o TSH, które daje nam światło tego, w jakim stanie jest nasza tarczyca, o cholesterol, czy ferrytynę i żelazo. Lekarz z pewnością będzie wiedział, co powinniśmy przebadać, jednak morfologia i mocz to podstawa do wykonania przynajmniej raz w ciągu roku. RTG klatki piersiowej również jest istotnym badaniem, które powinno się wykonywać raz na rok, dwa lata, chyba że lekarz zaleci inaczej. USG brzucha i tarczycy, a w przypadku kobiet, również USG piersi jest bardzo ważne, ponieważ wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości daje szanse na całkowite wyleczenie. U kobiet powinno się wykonywać także cytologię, która trwa krótko, a pomaga w kontroli stanu naszej szyjki macicy. To są tylko niektóre badania, o które należy się troszczyć i pamiętać o ich regularnym wykonywaniu.

Oczywiście zadbać o swój organizm można także za pomocą prawidłowego odżywiania, które jest bardzo łatwym narzędziem do utrzymania dobrego zdrowia. Pomocny jest również sen, przede wszystkim jego odpowiednia ilość, dobowo powinniśmy przesypiać od 6 do 9 godzin. Warto też zwrócić uwagę na utrzymanie kondycji, którą możemy wspierać poprzez spacery, wybieranie schodów zamiast windy, chodzenie podczas rozmów telefonicznych itp. Małe rzeczy prowadzą do wielkich osiągnięć.

Na co warto zwrócić uwagę od strony dietetycznej?
— Odpowiednia podaż płynów w ciągu doby. Do bilansu płynów można wliczać kawę, herbatę, zupy czy koktajle. Jeśli jednak tego nie będziemy robić to istnieje duże prawdopodobieństwo spożycia jeszcze większej ilości płynów, co wyjdzie nam na korzyść. Swoje zapotrzebowanie można wyliczyć za pomocą wzoru: 30ml x masa ciała w kilogramach.

— Spożywanie odpowiedniej ilości błonnika. Dziennie powinno się przyjmować między 20, a 40 gramów błonnika. Znajduje się on przede wszystkim w warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych, orzechach i pestkach. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki jelit i reguluje rytm wypróżnień.

— Nieunikanie tłuszczów w diecie. Warto włączyć do swojego menu oliwę z oliwek, olej rzepakowy, awokado czy orzechy. Dodawanie np. orzechów do posiłku zwiększa jego sytość.

— Jedzenie białka w każdym posiłku. Dzięki temu zwiększamy sytość posiłków, a nasz poziom glukozy we krwi nie skacze zbyt gwałtownie, nie mamy również nagłych spadków cukru, przez co pojawia się uczucie głodu znikąd. Białko pomaga w budowaniu mięśni i utrzymaniu siły, co jest niezbędne w codziennym funkcjonowaniu.

— Rób przerwy między posiłkami. Jest to bardzo ważne dla wsparcia naszej gospodarki insulinowej. Warto się kontrolować i nie jeść non stop, a zachowywać odstępy między posiłkami i przekąskami. Dla każdego sprawdzi się inny model, ale dobrym rozwiązaniem jest spożywanie trzech głównych posiłków i na przykład jednej lub dwóch przekąsek.

— Jedz tak, żeby się najeść. Głodzenie się i znaczne redukowanie porcji jedzenia nigdy nie będzie dobrym pomysłem. Musimy pamiętać, że jednego dnia potrzebujemy mniejszej ilości jedzenia, natomiast kolejnego dnia potrzebujemy zjeść więcej i to jest zupełnie normalne. Wystarczy zwiększona aktywność fizyczna w ciągu dnia, u kobiet druga faza cyklu lub miesiączka i już nasze zapotrzebowanie staje się większe w odniesieniu do dnia poprzedniego. Należy słuchać siebie i dbać o to, co mówi do nas organizm.

Obrazek w tresci


Aleksandra Kobylańska

Aleksandra Kobylańska, dietetyk oraz psychodietetyk efektywnie działający na Instagramie @aleksandrakobylanska. Autorka książek oraz artykułów popularnonaukowych, a także mówca konferencyjny. Na swoim instagramowym profilu dzieli się swoją wiedzą, pasją oraz świetnymi przepisami kulinarnymi.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5