Dystrybucja węgla w powiecie nidzickim

2022-11-04 16:00:00(ost. akt: 2022-11-02 17:05:14)

Autor zdjęcia: PAP

Mieszkańcy powiatu nidzickiego mogą być spokojni o zakup węgla. Wszystkie gminy zdecydowały, że zamierzają przystąpić do dystrybucji węgla dla mieszkańców po preferowanej cenie. Mieszkańcy zgłaszają zapotrzebowanie na węgiel, a gminy go zamawiają.
Nie wiadomo jaka czeka nas zima. Mroźna czy lekka, ale na pewno mieszkania, domy trzeba będzie ogrzewać. Nie wszystkim mieszkańcom naszego powiatu udało się już kupić potrzebną ilość węgla.

Rząd zapewnia, że węgla nie zabraknie. Do jego dystrybucji włączył samorządy.

W instrukcji zamieszczonej na stronie gov.pl czytamy, że gmina nie musi prowadzić dystrybucję samodzielnie. Będzie ją mogła prowadzić w ramach umowy z inną gminą, za pośrednictwem jednostki organizacyjnej gminy, za pośrednictwem spółek komunalnych, w ramach umowy z innym podmiotem (np. składem węglowym) lub kilkoma podmiotami.

Kupić węgiel po preferencyjnej cenie będzie mogła osoba fizyczna z gospodarstwa domowego, która jest uprawniona do dodatku węglowego.

W ramach zakupu preferencyjnego członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel w dwóch partiach: do końca 2022 r. i od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.

Ilości możliwe do zakupu w tych okresach określi rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych. Obecny projekt zakłada dwie transze po 1,5 tony.

Z kolejnych wyjaśnień zamieszczonych na stronie gov.pl wynika, że prawo do zakupu preferencyjnego nie będzie przysługiwało tym, którzy nabyli wcześniej węgiel po przystępnej cenie (np. w sklepie PGG).

Wniosek o zakup preferencyjny będzie zawierał oświadczenie, że ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej jak określona w rozporządzeniu.

Kwestię dystrybucji węgla po preferencyjnej cenie w Nidzicy omówił burmistrz Jacek Kosmala, odpowiadając na pytania radnych podczas ostatniej sesji rady miejskiej.

Burmistrz Jacek Kosmala mówił, że już po pierwszej informacji medialnej na ten temat, do urzędu gminy dzwonili mieszkańcy z pytaniem, czy ten węgiel już jest.

Burmistrz Jacek Kosmala poinformował, że gmina będzie dystrybuowała węgiel poprzez składy węglowe, które zaprzestały swojej działalności z powodu braku węgla. Zapewnił, że zwrócił się z zapytaniem do właścicieli składów, czy zajmą się dystrybucją węgla.

— Trzy z nich odpowiedziały pozytywnie — mówił burmistrz.
Dodał, że gmina złożyła zapotrzebowanie na 1000 ton węgla. Wyjaśnił, że sama procedura sprzedaży jest skomplikowana.

— Musimy przyjąć wniosek od mieszkańca, że chce zakupić węgiel, musimy sprawdzić, czy już nie zakupił w cenie preferencyjnej z Polskiej Grupy Górniczej, a jeśli zakupił, to trzeba odliczyć tę ilość. Musimy także sprawdzić, czy jest wpisany do centralnej ewidencji emisyjności budynków, następnie czy dostał dodatek węglowy i dopiero jak te wszystkie dokumenty zbierzemy, to kasa przyjmie pieniądze, my wystawimy dokument i z tym dokumentem mieszkaniec jedzie na skład, który mu ten węgiel zawozi. Tak wygląda to na dzień dzisiejszy - 27 października — wyjaśniał burmistrz Jacek Kosmala podczas sesji rady miejskiej.

Dodał, że nic konkretnego nie można na razie powiedzieć, bo nie ma przepisów.

— My nie mamy kasy fiskalnej, pani skarbnik nie ma paragrafu, na który byśmy te pieniądze przesunęli, przyjmowali i płacili. Nie mamy koncesji na sprzedaż węgla. Jak wyjdzie ustawa, to wtedy dostaniemy informację jak mamy to robić. Nie będziemy się wymigiwać, ale musimy czekać — dodał burmistrz.

Zapewnił, że węgiel będzie dystrybuowany najszybciej jak to będzie możliwe i tak, żeby to było bezpieczne.
— Bezpieczne, żebyśmy nie kupili węgla, który się nie pali. Węgiel jest zamówiony. Jak przyjedzie, to zostanie sprawdzony— dodał burmistrz.


GMINA JANOWO
Gmina Janowo ma zamiar być dystrybutorem sprzedaży węgla dla swoich mieszkańców. Na chwilę obecną zbieramy zapotrzebowanie, zgłoszonych mamy 154 osoby.

GMINA KOZŁOWO
Gmina Kozłowo zamierza przystąpić do zakupu paliwa stałego w ramach procedowanej ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Zgodnie z deklaracjami złożonymi przez mieszkańców do urzędu gmina złożyła zapotrzebowanie na 700 ton.

GMINA JANOWIEC KOŚCIELNY

Gmina Janowiec Kościelny zamierza przystąpić do procesu dystrybucji węgla dla mieszkańców po cenie preferencyjnej. Gmina jest na etapie koncepcji, która zakłada dystrybucję węgla z pomocą funkcjonującego na jej terenie składu. Konkretne zasady zostaną ustalone po wejściu w życie ustawy i aktów wykonawczych. Do tego czasu też, mieszkańcy nie mogą składać wniosków o zakup węgla. Gmina przeprowadziła rozeznanie, mające charakter poglądowy, ile węgla chętni są zakupić mieszkańcy. Ze złożonych do 25 października deklaracji jest to ilość 483 tony.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5