Czy na pewno robisz wszystko, by czuć się bezpiecznie?

2022-10-25 17:33:36(ost. akt: 2022-10-25 17:37:30)

Autor zdjęcia: freepik/zdjęcie ilustracyjne

Nie od dzisiaj wiadomo, że rozmawiać o bezpieczeństwa zawsze warto…. Czy jednak zawsze mamy taką pewność, że zrobiliśmy wszystko, abyśmy sami lub bliskie nam osoby wróciły bezpiecznie do domu?
Pamiętajmy, że poruszając się samotnie, zarówno pieszo jak i korzystając ze środków komunikacji, w szczególności w porze wieczorowo - nocnej, możemy stać się potencjalną ofiarą przestępstwa.

Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji przypomina o kilku zasadach bezpiecznego zachowania, o których warto pamiętać na co dzień. Wracając z wieczornych spotkań u znajomych, bądź z lokalu rozrywkowego zapominamy, że nasze własne bezpieczeństwo lub naszych najbliższych może być zagrożone.

Usługi, do których mamy dostęp np. za pośrednictwem oficjalnych aplikacji w naszym telefonie, z uwagi na ich popularność i ogólną dostępność powodują, że nasze poczucie bezpieczeństwa wzrasta i może uśpić naszą czujność. Dlatego też korzystając np. z płatnych przejazdów taksówką „na aplikację” pamiętaj:

- jeżeli jest to możliwe, podróżuj w grupie,
- sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi z aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku tej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,
- bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,
- udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,
- dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła,
- jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.
Nie obwiniaj się za zaistniałą sytuację. Winny jest sprawca! Pamiętaj, w jednostce policji możesz zgłosić każdy rodzaj przestępstwa.

Biuro Prewencji KGP

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5