Na ul. Sprzymierzonych w Nidzicy rowerzysta wjechał pod samochód

2022-08-04 14:38:22(ost. akt: 2022-08-04 14:55:54)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Mandatem w kwocie 1050 zł zakończyła się kolizja drogowa spowodowana przez 81-letniego rowerzystę. Mężczyzna wjechał na przejście dla pieszych wprost pod jadącego mercedesa. Przypominamy, przez przejście dla pieszych przechodzimy, nie przejeżdżamy! Wyjątek stanowią przejścia dla pieszych wyznaczoną śluzą rowerową – wtedy przez jezdnię możemy przejechać!
W środę (3 sierpnia) około godz. 17:00 dyżurny nidzickiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego na ul. Sprzymierzonych w Nidzicy.

Z ustaleń policjantów wynikało, że 81-letni rowerzysta przejeżdżając przez przejście dla pieszych bez wyznaczonej śluzy rowerowej wjechał wprost pod jadący pojazd marki Mercedes, którym kierowała 41-letnia kobieta.

Zarówno sprawca wykroczenia, jak i kierująca autem byli trzeźwi i nie wymagali hospitalizacji. Kolizja drogowa zakończyła się dla kierującego jednośladem mandatem karnym w wysokości 1050 zł.

Przypominamy!

Przy niektórych przejściach dla pieszych możemy spotkać przejazdy dla rowerzystów, czyli tzw. śluzy rowerowe. Przejście z taką śluzą oznaczone jest zarówno znakami pionowymi jak i poziomymi.

Przejście dla pieszych – jak sama nazwa wskazuje – służy pieszym do przekraczania jezdni

Zgodnie z przepisami drogowymi rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest niedozwolone, a ignorowanie tego przepisu grozi 100 zł mandatem karnym.

Jest przejazd dla rowerzystów? Możesz przejechać na drugą stronę drogi

W sytuacji kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, rowerzysta nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z obowiązku zachowania ostrożności i upewnienia się czy na pewno bezpiecznie może przekroczyć jezdnię.

kpp

Obrazek w tresci

Przejście dla pieszych z wyznaczoną śluzą rowerową
fot. kpp

Obrazek w tresci

Przejście dla pieszych
fot. kpp

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5