Zagrają dla walczącej Ukrainy

2022-08-05 19:00:00(ost. akt: 2022-08-06 09:04:53)

Autor zdjęcia: MOSiR Nidzica

Już w sobotę (6 sierpnia) o godz. 12:00 na stadionie miejskim w Nidzicy zmierzą się drużyny parlamentarzystów i samorządowców. Nie będą jednak grać przeciwko sobie, ale razem, dla naszych sąsiadów zmagających się z rosyjskim agresorem.
Leszek Dublaszewski, prezes Fundacji Olsztyński Laur Sportowy, jest inicjatorem symbolicznego, charytatywnego meczu w piłkę nożną pomiędzy parlamentarzystami, wzmocnionymi sportowcami, a samorządowcami. Będzie to mecz na rzecz walczącej Ukrainy.

— Nie możemy być obojętni wobec tego, co się dzieje w Ukrainie. Nie możemy tego zaakceptować i przejść obojętnie. Musimy w miarę naszych możliwości pomagać i pamiętać — zaznacza Leszek Dublaszewski.

To on podjął decyzję, że tak wielkie wydarzenie sportowe z udziałem także znanych i wybitnych sportowców, odbędzie się właśnie w Nidzicy. W Nidzicy, ponieważ pan Leszek ma bardzo dobre doświadczenia we współpracy z nidzickim samorządem i instytucjami sportowymi.

— Tu czuję się fantastycznie. Mieszkańcy otwarci są na imprezy sportowe, chętnie biorą w nich udział.

— W latach 2004 - 2008, kiedy byłem przewodniczącym Warmińsko - Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego, organizowaliśmy w Nidzicy wiele finałów zawodów w różnych dyscyplinach sportu, w 2010 roku, gdy było uroczyste otwarcie waszej pięknej hali sportowej, OKPR Warmia Traveland, którego byłem dyrektorem zorganizował turniej piłki ręcznej z udziałem zespołów superligi o puchar burmistrza Nidzicy. Ponownie w roku 2013 miałem przyjemność wspólnie z MOSIR-em i Centrum Usług Wspólnych organizować akcję Stop Otyłości, w której brała udział również Joanna Jędrzejczak. Było ogromne zainteresowanie — mówi Leszek Dublaszewski.

Stwierdził, że należy te kontakty odnowić. Nawiązał, jak zawsze, kontakt ze Stanisławem Kozińskim, a poprzez niego z burmistrzem Jackiem Kosmalą i dyrektor MOSiR-u. Jego pomysł został entuzjastycznie przyjęty, zaakceptowany i przygotowania idą pełną parą. — Dzięki panu burmistrzowi, jego służbom na pewno ze wszystkim zdążymy — zapewnia.

— Serdecznie zapraszam mieszkańców Nidzicy i okolic, na to wydarzenie. Zapraszam wszystkich, którzy chcą wesprzeć walczącą Ukrainę. Pieniądze można będzie wpłacać na specjalne konto — dodaje.

Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala
Burmistrz Nidzicy, pracownicy podlegli burmistrzowi zawsze chętnie przystępują do akcji charytatywnych. Tym razem będziemy zbierać środki na rzecz Ukrainy.

Jak wiemy, kraj pogrążony w wojnie potrzebuje wszystkiego, a przede wszystkim środków pieniężnych. Dlatego taki pomysł. Dziękujemy panu Leszkowi Dublaszewskiemu, który złożył nam propozycję zorganizowania meczu pomiędzy parlamentarzystami, a samorządowcami.

Myślę, że będzie świetna zabawa, a przy okazji zbierzemy pieniądze. Kwota nie jest istotna, najważniejszy jest cel. Chcemy pokazać innym, że solidaryzujemy się z narodem ukraińskim. Fajnie, że będzie to na sportowo, na wesoło. Będą dodatkowe atrakcje dla rodzin. Dzieci będą mogły pozjeżdżać na dmuchanych zjeżdżalniach oraz uczestniczyć w zabawach przygotowanych przez MOSiR. Old Boye zapowiadają, że przygotują jedzenie z grilla. Najważniejsze w tej sportowej imprezie będzie to, że się integrujemy po to, żeby pomóc innym. Podczas meczu wolontariusze będą zbierali pieniądze do puszek na rzecz Ukrainy.


Adam Seroczyński - kajakarz, medalista Igrzysk Olimpijskich z Sydney, medalista MŚ, Mistrz Europy, Mistrz Polski

Karierę kajakarza już zakończyłem. Obecnie jestem wiceprezesem Polskiego Związku Kajakarskiego. Nigdy nie grałem zawodowo w piłkę nożną. Amatorsko też dawno nie grałem. Ostatni mecz, jaki rozegrałem miał także charakter charytatywny. Będę wspierać w grze drużynę parlamentarzystów. Dostałem taką propozycję i chętnie ją przyjąłem. Myślę, że wstydu nie będzie. Nidzicę znam, często tu przyjeżdżam, więc chętnie na mecz przyjadę.


Marcin Możdżonek - piłka siatkowa, AZS Olsztyn, Mistrz Świata Juniorów, Mistrz Świata Seniorów, Mistrz Europy i Polski
Dostałem zaproszenie na ten mecz i przyjąłem je. Udział w takim wydarzeniu może przyciągnąć ponownie uwagę ludzi do wojny na Ukrainie, bo konflikt ten nieco już nam spowszedniał. Trzeba pomagać, więc myślę, że zorganizowanie takiego wydarzenia, to bardzo dobry pomysł. Ja już nie jestem czynnym sportowcem od 3 lat. W piłkę nożną nie grałem. Mój udział w tym meczu będzie symboliczny. Będę się starał strzelić gola, ale to zależy od tego, czy koledzy będą mi podawać piłkę.


Adam Zejer - piłka nożna, były pięciokrotny reprezentant Polski, zawodnik Stomilu, Zagłębia Lubin, z którym zdobył Mistrzostwo Polski, zawodnik Tureckiego Besiktasu JK, z którym zdobył Mistrzostwo Turcji. Obecnie jest trenerem MKS Start Nidzica.

Pan Dublaszewski zaprosił mnie do gry w tym meczu i nie odmówiłem. Będę wspierał parlamentarzystów. Podjąłem decyzję, to na pewno zagram najlepiej jak potrafię. Będę robił wszystko, aby ten mecz wygrać. Lubię grać, to moja pasja i gram po to, aby zwyciężać. Jestem bojowo nastawiony. Myślę, że weźmiemy przeciwnika z marszu. Ja zawsze grałem na pozycji pomocnika rozgrywającego i mam nadzieję, że tak zostanę ustawiony. Jeśli nie to sam znajdę sobie najlepszą pozycję do rozgrywania meczu. Sam mało goli zdobyłem, ale do zdobycia wielu przyczyniłem się, podając piłkę w odpowiednim momencie. Jeśli jednak znajdę się bezpośrednio przed bramką i będę miał piłkę, to będę strzelał.

Andrzej Arcyz - trener drużyny samorządowców
Stworzyłem zespół samorządowców. Nikt nie odmówił gry. Opracowałem strategię meczu: dokładnie rozgrywać piłkę, być przy piłce jak najdłużej i strzelać gole. Jest 20 zawodników, więc będą zmiany, krótki odpoczynek i powrót na boisko. Mecz ma charakter towarzyski, ale przeciwnik, jak na taki mecz, jest bardzo wymagający. Postaramy się stworzyć dobre widowisko. Mamy wielu ciekawych dobrych zawodników z dobrą przeszłością piłkarską, którzy potrafią się przypomnieć z dobrej strony. Gramy 2x30minut. W drużynie są reprezentanci wszystkich gmin naszego powiatu.

Robert Sobotka — piłkarz GKS Kozłowo
Propozycja zagrania w meczu padła od pana Arcyza. Zgodziłem się, bo może być fajna zabawa i nie wypada odmawiać. Będę prawdopodobnie grał na obronie.

Dariusz Gólnik - radny Rady Miejskiej w Nidzicy
Grałem w latach 80. w drużynie prowadzonej przez pana Zdzisława Kowalskiego w Napiwodzie pod patronatem Kombinatu Łyna na pozycji ataku.

Paweł Przybyłek - wicestarosta
Bardzo chętnie biorę udział w akcjach charytatywnych. Kiedyś grałem dużo więcej w piłkę, a podczas grania czasem trzeba być tez bramkarzem. Najważniejsze zwycięstwo to to, które ma odnieść Ukraina w walce z najeźdźcą i ja w to zwycięstwo wierzę. Nasz mecz na wymiar symboliczny. Chodzi o dobrą zabawę połączoną z pomocą naszym sąsiadom.

W meczu parlamentarzystów zagrają:
Lista parlamentarzystów i sportowców
1. Iwona Arent – Posłanka na Sejm RP;
2. Jacek Protas – Poseł na Sejm RP;
3. Michał Wypij - Poseł na Sejm RP;
4. Janusz Cichoń - Poseł na Sejm RP;
5. Paweł Papke - Poseł na Sejm RP;
6. Marcin Kulasek - Poseł na Sejm RP;
7. Jerzy Wcisła – Senator RP;
8. Marcin Możdżonek - Piłka siatkowa, AZS Olsztyn, Mistrz ŚWIATA juniorów, Mistrz Świata seniorów, Mistrz Europy, Mistrz Polski;
9. Adam Seroczyński - kajaki, brązowy medalista IO z Sydney, medalista Mistrzostw Świata, Mistrz Europy, Polski;
10. Maciej Sarnacki - judo, dwukrotny olimpijczyk z Rio de Janeiro, Tokyo, brązowy medalista ME, wielokrotny Mistrz Polski, wicemistrz Uniwersjady;
11. Adam Zejer - piłka nożna, były pięciokrotny reprezentant Polski, zawodnik Stomilu, Zagłębia Lubin z którym zdobył MP, zawodnik Tureckiego Besiktasu JK, z którym zdobył Mistrzostwo Turcji;
12. Leszek Urbanowicz - Piłka siatkowa, AZS Olsztyn, olimpijczyk z Atlanty, rozegrał 252 meczów w reprezentacji Polski, Mistrz Polski, Mistrz Grecji z Olimpiakosem Pireus. Mistrz Uniwersjady;
13. Paweł Charbicki - Piłka nożna, bramkarz, OKS Stomil - siedem sezonów w tym trzy w ekstraklasie;
14. Radoslaw Dzieniszewski - piłkarz ręczny, grał kilka sezonów w superlidze w KS Legionowo, w I lidze OKPR Warmia - Energa, zakończył karierę w tym roku grając w I lidze regionalnej w KS Szczypiorniak;
15. Zawodnicy futbolu amerykańskiego z Klubu Leakers;
16. Zawodnicy rugby z Klubu Team Rugby;
17. Konsul Ukrainy;
18. Ryszard Szparak - lekkoatletyka, 400 m ppl, olimpijczyk z Moskwy, wielokrotny MP, rekordzista kraju, finalista MŚ.

W reprezentacji samorządu zagrają:
1. Andrzej Arcyz - wieloletni trener MKS Start Nidzica, działacz sportowy i Radny Rady Miejskiej - trener drużyny
2. Jacek Kosmala - burmistrz Nidzicy, sympatyk sportu
3. Marcin Kuchciński - wicemarszałek sejmiku wojewódzkiego, aktywny sportowiec
4. Opaczewski Piotr - wicewojewoda województwa warmińsko - mazurskiego
5. Paweł Przybyłek - wicestaosta powiatu nidzickiego
6. Przemysław Burdyński - pracownik starostwa powiatowego, były zawodnik MKS Start, aktywny biegacz
7. Grzegorz Mróz - radny powiatu nidzickiego, piłkarska ikona terenu nidzickiego były zawodnik MKS Start Nidzica i Orzeł Janowiec Kościelny
8. Waldemar Pyracki - radny gminy Nidzica - były bardzo dobry zawodnik piłkarski obecnie trener Orzeł Janowiec Kościelny
9. Robert Sobotka - pracownik samorządowy, zawodnik MKS Start Nidzica, były trener GKS Kozłowo
10. Robert Stasiukiewicz - radny gminy Nidzica, były zawodnik MKS Start Nidzica
11. Bogusław Moszczyński - pracownik samorządowy gminy Janowiec Kościelny, były zawodnik Orzeł Janowiec Kościelny, trener GLKS Orzyc Janowo
12. Wojciech Czarnecki - pracownik samorządowy, były wieloletni piłkarz MKS Start Nidzica
13. Jacek Borkowski - pracownik samorządowy, były piłkarz
14. Leszek Pepłowski - radny gminy Nidzica, były zawodnik Warmii Olsztyn i Łyny Nidzica
15. Grudkowski Adam - radny gminy Nidzica, były zawodnik LZS Zagrzewo
16. Dariusz Gólnik - radny gminy Nidzica, były zawodnik Łyny Nidzica
17. Andrzej Ruś - radny gminy Nidzica, trener i nauczyciel sportowy
18. Słupski Waldemar - radny gminy Nidzica, były bramkarz piłkarski
19. Krzysztof Chmieliński - pracownik samorządowy gminy Janowo
20. Piotr Bugajski - pracownik samorządowy gminy Janowiec Kościelny
21. Mieczysław Zawistowski - prezes MKS Start Nidzica

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5