Bądź bezpieczny podczas letniego wypoczynku

2022-06-23 10:00:00(ost. akt: 2022-06-22 17:53:10)

Autor zdjęcia: Jan Borodziuk

Woda to żywioł, który najczęściej nie wybacza błędów. Dlatego ważne jest, aby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie. Niestety kąpiel w miejscach nieznanych i korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk, a także charakterystyczne po alkoholu brawurowe zachowanie to często prosta droga do tragedii. Zbliżające się wakacje to dobry czas, żeby przypomnieć sobie o odpowiedzialności nie tylko za nasze bezpieczeństwo, ale również osób nam najbliższych.
Zasady bezpiecznej kąpieli:

- Wybierajmy do kąpieli miejsca do tego przeznaczone, odpowiednio oznakowane, w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, bo może się to skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Skoki „na główkę” w takich miejscach są zabronione! Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

- Nie wchodźmy do wody po dłuższym pobycie na słońcu. Przed wejściem do wody stopniowo przyzwyczajajmy nasz organizm do zmiany temperatury - unikniemy wstrząsu termicznego.

- Nie pływajmy bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, nie zapominajmy o asekuracji!

- Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

- Dzieci powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.

- Zwróćmy uwagę na osoby znajdujące się obok nas – ktoś może potrzebować naszej pomocy. Pamiętajmy jednak, aby udzielając pomocy zadbać o własne bezpieczeństwo.

- Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu!

Woda to żywioł, który najczęściej nie wybacza błędów. Dlatego ważne jest, aby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie. Tylko przestrzegając podstawowych zasad możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny, a wakacyjne wyjazdy zakończą się szczęśliwie. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy przede wszystkim do nas samych!

policja

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5