Uczniowie SP w Janowcu Kościelnym na wycieczce

2022-06-08 13:00:00(ost. akt: 2022-06-07 19:54:20)

Autor zdjęcia: SP Janowiec Kościelny

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce edukacyjnej Szlakiem Piastowskim. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Poznań.
Poznaliśmy początki naszych dziejów, zwiedzając Bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Następnie wzięliśmy udział w grze miejskiej QR-CODE na Starym Mieście. Było to duże wyzwanie jednak po trudnych początkach daliśmy radę.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Gniezno. Zobaczyliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego, a następnie z bardzo ciekawym przewodnikiem poznawaliśmy historię Gniezna.

Zwiedziliśmy również Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To majestatyczny gotycki kościół archikatedralny, znajdujący się na Wzgórzu Lecha, w którym znajdują się relikwie pierwszego polskiego świętego biskupa Wojciecha i słynne drzwi gnieźnieńskie.

Następnie udaliśmy się do Biskupina, żeby zobaczyć najstarszą osadę na ziemiach polskich. Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie.

Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy w Kruszwicy, gdzie zobaczyliśmy słynną Mysią Wieżę.

Opiekunami na wycieczce byli wychowawcy klas VII i VIII p. Sylwia Szczepkowska, Aneta Lejk, Iwona Chmielewska i Stanisław Kazimierski.

SPJanowiec Kościelny

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5