,,Moje życie przed tobą", czyli życiowa układanka

2022-06-02 13:00:00(ost. akt: 2022-06-02 12:47:26)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

,,Człowiek układa sobie wszystkie sprawy jak puzzle. (...) Ale to zawsze są kolorowe puzzle. Mają kształtne brzegi i każdy w końcu da się dopasować, bo żaden człowiek nie chce puzzli z innej, w dodatku znacznie brzydszej układanki. Nikt nie planuje, że zdarzy mu się wypadek, choroba, utrata bliskiej osoby."
Każdy z nas przechodzi przez różne doświadczenia życiowe. Lenie i Marcinowi, bohaterom powieści ,,Moje życie przed tobą" Anny Ziobro, los stawia nie lada wyzwania. Lena przeżywa rozstanie z chłopakiem. Lekiem na złamane serce dziewczyny, ma być praca na drugim końcu Polski. Splot wydarzeń sprawia, że staje się świadkiem porwania syna lokalnego biznesmena. Porywacze podają jej substancję, po której powinna zapomnieć minione wydarzenia.

Następnego dnia dziewczyna budzi się w ogrodzie Malwiny - starszej kobiety z sercem na dłoni. Niczego nie pamięta, a jedyne co ma przy sobie, to futerał ze skrzypcami...
Marcin był nastolatkiem, kiedy usłyszał diagnozę, z którą trudno się pogodzić. Rówieśnicy przeżywali swoje pierwsze miłości, czuli wiatr we włosach, a jego dotknęła nieuleczalna choroba. Dziś jest mężczyzną, którego na przestrzeni lat ta choroba zmieniła. Jest samotnikiem. A kiedy babcia udziela schronienia nieznajomej dziewczynie, staje się podejrzliwy.

Czy utrata pamięci może być nieprzewidzianym prezentem od losu? Czy Marcin będzie w stanie zaufać nieznajomej? Czy bohaterom uda się połączyć wszystkie puzzle życiowej układanki?

,,Moje życie przed Tobą" Anny Ziobro to powieść obyczajowa, którą przeżywa się całym sercem, duszą i umysłem. Traktująca o chorobie, o oswajaniu jej i walce o normalne życie. O utracie pamięci i próbie odnalezienia się w rzeczywistości. To też powieść o akceptacji i bezwarunkowej miłości. O tym, że nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem. Potwierdzająca, że dobroć dawana innym, zawsze do nas powraca.

Powieść zachwyca naturalnością kreacji postaci. Bohaterowie są różni, z różnymi doświadczeniami, tacy których polubimy i tacy, którzy zyskają dopiero przy bliższym poznaniu, a inni może w ogóle. Jak to w życiu...
,,Moje życie przed tobą" Anny Ziobro to jedna z książek, o których można by pisać i pisać, ale żadne słowa nie oddadzą emocji, które towarzyszą podczas czytania. Historia Leny i Marcina chwyta za serce od pierwszych stron. Skłania do refleksji nad kruchością zdrowia i przypomina o tym, co w życiu najważniejsze.

A co po przeczytaniu najbardziej mnie frustruje, a zarazem fascynuje? Zakończenie, które powoduje, że chcę więcej!
Polecam całym sercem.

Sylwia Białowąs


Trwa nasz cykl #poznajpolskiegoautora, w którym promujemy polską literaturę. Recenzje publikujemy co 2 tygodnie. Ich autorką jest Sylwia Białowąs, która na Instagramie prowadzi profil @ksiazka_do_towarzystwa

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5