Hulajnogą elektryczną zgodnie z przepisami

2022-05-13 10:00:00(ost. akt: 2022-05-12 17:00:00)

Autor zdjęcia: freepik

Ciepłe dni powodują, że coraz więcej osób przesiada się z aut np. na rowery czy hulajnogi elektryczne. I tu pojawia się pytania - z której części drogi korzystać przemieszczając się hulajnogą elektryczną? Jakie ma prawa, a jakie obowiązki osoba z niej korzystająca?
Dużo osób na co dzień korzysta z hulajnóg elektrycznych. Ale nie wszyscy pamiętają, że oprócz przywilejów wynikających z poruszania się na takim sprzęcie, są także obowiązki.

Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h. Natomiast dopuszczalna PRĘDKOŚĆ nie oznacza, że ma to być nasza stała prędkość. Zawsze należy dostosować JĄ do warunków panujących na drodze.

Warto też wiedzieć, że osoby między 10 a 18 rokiem życia, muszą posiadać UPRAWNIENIA do kierowania hulajnogą elektryczną – kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T.

ZAKAZ korzystania z hulajnóg elektrycznych na drodze dotyczy dzieci do 10 roku życia. WYJĄTEK występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko jest pod opieką osoby dorosłej.

Jadąc na hulajnodze elektrycznej naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – TYLKO, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi rowerowej i pasa ruchu dla rowerów – wtedy dopiero jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście pamiętamy o tym, że musimy ustępować pierwszeństwa PIESZYM i dostosować swoją prędkość do ICH prędkości.

ZABRANIA SIĘ:

kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;

przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;

ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;

jazdy bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy.

policja

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5