Janowiec Kościelny: Rozstrzygnięcie konkursu "Na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną"

2022-04-21 10:35:13(ost. akt: 2022-04-21 10:40:34)

Autor zdjęcia: Urząd Gminy Janowiec Kościelny

W Kościele Parafialnym pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Janowcu Kościelnym podczas niedzielnej mszy św. o godz. 10.00, ogłoszone zostały wyniki konkursu „Na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”.
Komisja konkursowa w składzie:

Ksiądz proboszcz -Dariusz Sielczak, wójt Gminy Janowiec Kościelny- Piotr Rakoczy, sekretarz gminy- Zofia Wielgus i Anna Rybacka -radna Rady Gminy Janowiec Kościelny dokonała wcześniej oceny 7 prac konkursowych, wyłaniając zwycięzców.

Każda z palm miała przypisany numer, co pozwoliło komisji prowadzić ocenę w sposób obiektywny. Wybór nie był prosty, decydowały przede wszystkim kryteria regulaminu. Oprócz używanych materiałów, techniki i pomysłowości ważnym elementem był ogólny wyraz artystyczny.

Komisja zgodnie stwierdziła, że każda z palm czymś się wyróżniała. W dwóch przypadkach można było „odczytać” wyraźne przesłanie solidarności z Ukrainą, inne urzekały zmysłowością i estetyką wykonanych ozdób, a wśród dekoracji znalazł się len-którego łany można było kiedyś podziwiać na polach uprawnych, a także bukszpan-znany krzew, którego zielone i połyskliwe gałązki stanowią element dekoracji- w tym tradycyjnego wielkanocnego koszyczka z potrawami.

Każdy z członków komisji dokonywał punktowej oceny, kierując się kryteriami regulaminu. Ogólną liczbę uzyskanych punktów podliczono. W ten oto sposób powstała lista zwycięzców:

I MIEJSCE – Środowiskowy Dom Samopomocy w Janowcu Kościelnym (palma nr 4)

II MIEJSCE – Ewa Mężyńska (palma nr 3)

III MIEJSCE – Marlena Szemplińska (palma nr 5)

Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jest to dowód kultywowania tradycji, która nabiera szczególnego znaczenia w tych niespokojnych czasach. Kultura jest bowiem wyznacznikiem narodu, jego dziedzictwem. Wyplatanie palm jest częścią tej kultury. Palmy różnią się w poszczególnych obszarach naszego kraju, co jest efektem ukształtowanego regionalizmu. Dla nas nasze są najpiękniejsze, co widać na załączonej fotorelacji.

Już teraz zapraszamy i zachęcamy do udziału w przyszłym roku.

Zofia Wielgus


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Gmina2811012

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5