Ogólnopolski zjazd Kasków w Janowie

2022-04-02 16:00:00(ost. akt: 2022-04-02 10:43:57)
Okładka książki

Okładka książki

Autor zdjęcia: nadsłane: Wojciech Kask

Wojciech Kask, autor książki „Historia rodu Kask", organizuje zjazd rodzinny, który odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 11:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie. Napisaną książkę postanowił przekazać rodzinie podczas zjazdu.
— Na zjazd zostały zaproszone wszystkie osoby o nazwisku Kask w Polsce, ponieważ są rodziną dalszą i bliższą schodzącą się do pierwszego przodka, który przybył według moich ustaleń z Estonii i osiedlił się w parafii Janowo z żoną Katarzyną Komendą i od roku 1780 powstało nazwisko Kask w Polsce — wyjaśnia Wojciech Kask.

Spotkanie zostanie poprzedzone mszą świętą, która odbędzie się w kościele w Janowie.

Podczas spotkania Wojciech Kask będzie mówił o swojej książce przedstawiającej historię rodziny.

— Napisaną książkę postanowiłem przekazać rodzinie na zjeździe — mówi pan Wojciech. Autor zapewnia, że książka, którą napisał została odpowiednio sprawdzona i przygotowana do druku.

— Znajdują się w niej 704 strony, ponad 500 zdjęć, około 400 aktów, odpowiednie tabele ukazujące rodziny, jak i również szereg opisów osób żyjących i nieżyjących. Ukazałem również lata okupacji całych rodzin, gdyż wszyscy z gminy Janowo w czasie II wojny światowej byli wysiedleni i spędzili w różnych miejscach okres okupacji.

Na przodzie okładki jest tytuł książki „Historia Rodu Kask", ukazane dziewięć starych zdjęć rodzinnych, a tłem książki są brzozy, gdyż nazwisko Kask w Estonii tłumaczone jest jako brzoza.

Na tylnej części okładki jest moje zdjęcie, oraz mój skromny życiorys. W książce znajduje się pięć rozdziałów. W pierwszym rozdziale przedstawiłem wszystkie dzieci Jana i Katarzyny, oraz w trzech częściach opisałem trzech synów Marcina, Macieja i Michała oraz ich dzieci, którzy dali bieg kolejnym trzem rozdziałom.

W piątym rozdziale przedstawiam rodzinę Kask mieszkającą w Ząbkach koło Warszawy oraz ich historię cofając się do Aleksandra i Aleksandry z domu Bejm ich najstarszych przodków — wyjaśnia Wojciech Kask.


Wojciech Kask - autor książki

Wojciech Kask
fot. Archiwum prywatne

Wojciech Kask – urodzony 6 maja 1966 roku w Mławie. Absolwent Technikum Budowlanego im. Wojska Polskiego w Mławie. Długoletni pracownik MPB INSBUD Mława, obecnie prowadzi własną działalność. Interesuje się sportem, głównie siatkówką (reprezentant drużyny piłki siatkowej MKS Mławianka w latach 1982–1990), historią rodzinną (napisał I część książki „Historia Rodu Turskich”) oraz historią Mławy (członek stowarzyszenia „Mława Miasto Zabytkowe”). Odznaczony medalem „Zasłużony dla Miasta Mława”, odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu” i odznaką I stopnia „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. W związku małżeńskim od 1989 roku z Wiolettą Kask z domu Zakrzewską. Ma dwoje dzieci: syna Dawida Kask i córkę Julię Kask. Od 55 lat mieszka w Mławie.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5