Powalone drzewa, zerwane dachy - to skutki wichury

2022-02-22 11:00:00(ost. akt: 2022-02-21 21:20:12)

Autor zdjęcia: źródło: PSP NIdzica

Silny wiatr jaki wiał w sobotę i niedzielę (19-20 lutego.) w związku z przejściem nad Polską Orkanu Eunice spowodował znaczne utrudnienia komunikacyjne oraz zniszczenia i szkody w wielu miejscowościach powiatu nidzickiego.
Druhowie z OSP Janowiec Kościelny dzisiaj (21 lutego) także nie próżnowali..

Od godzin porannych strażacy ponownie ruszyli w teren usuwać skutki silnego wiatru.

O godzinie 9 zastęp GBARt Man udał się do Napierk, gdzie usuwał złamane drzewa na terenie miejscowej parafii.

Po usunięciu zagrożenia zostaliśmy przedysponowani do miejscowości Szczepkowo Sołdan, gdzie na budynku gospodarczym został zerwany dach. Wspólnie z kolegami z OSP Szczepkowo Borowe zabezpieczyliśmy inwentarz, znajdujący się w środku, przed czynnikami atmosferycznymi.

Po zakończeniu działań zastęp został skierowany do pomocy przy zabezpieczeniu dachu w miejscowości Krusze. Tam działał już zastęp z OSP Nowa Wieś Wielka.

Na powrocie dostaliśmy informację o zerwanej linii energetycznej w Leśnikach.

Dodatkowo drzewa, które zerwały linię energetyczną zagrażają przewróceniu się na budynek gospodarczy.

Energetycy odłączyli prąd, na miejscu pozostał zastęp z OSP Szczepkowo Borowe w oczekiwaniu na podnośnik z JRG Nidzica, zaś my po intensywnym dniu po godzinie 16 meldujemy się spowrotem w remizie.
OSP Janowiec Kościelny



W dniach 19-20 lutego strażacy wyjeżdżali do 60 zdarzeń spowodowanych przez wiatr.

W ciągu dwóch dni zanotowano łącznie 45 interwencji związanych z usuwaniem niebezpiecznie pochylonych lub powalonych drzew na drogach, posesjach, bądź torach oraz 16 innego typu zdarzeń bezpośrednio związanych z usuwaniem skutków wichury.


Na drogach niebezpieczne były zarówno wywracające się drzewa, jaki i zwisające połamane konary, które strażacy usuwali w czasie przemieszczania się do zdarzeń.

Wiatr dokonał również wielu zniszczeń w indywidulanych gospodarstwach rolnych w większości znajdujących się na terenie gminy Janowiec Kościelny.

Trudną sytuację spotęgowały również długotrwałe przerwy w dostawach energii głównie na terenie gmin Janowiec Kościelny i Janowo. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.


W czasie działań ratowniczych do usuwania szkód oprócz dyżurujących zmian Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nidzicy włączono dodatkowych funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy oraz większość jednostek OSP.

Pomimo trudnych warunków atmosferycznych i zmęczenia ratownicy pracowali nieprzerwanie w ciągu dnia oraz przez całą noc. Uruchomiono również zespoły reagowania kryzysowego.

Duże zaangażowanie ratowników, którzy współpracowali ze służbami oraz przedstawicielami samorządów oraz starali się pomagać mieszkańcom w każdy możliwy sposób przyczyniło się do poprawy sytuacji oraz usunięcia większości zagrożeń już w niedzielę 20 lutego.

Natomiast część mieszkańców nadal boryka się z problemem braku dostaw energii elektrycznej.
Należy zauważyć, że na terenie naszego powiatu dochodzi do coraz częstszych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą wystąpić w każdej chwili i warto się do nich wcześniej przygotować.

STATYSTYKI ZDARZEŃ

Interwencje związane z usuwaniem powalonych lub pochylonych drzew: 24 zdarzenia w gm. Nidzica (w Jabłonce drzewo przewróciło się na samochód osobowy marki Toyota Aygo, w Niborku Drugim drzewo przewróciło się na tory kolejowe), 6 zdarzeń w gm. Janowiec Kościelny, 9 zdarzeń w gm. Kozłowo, 6 zdarzeń w gm. Janowo.

Ponadto zanotowano:
- zerwane lub uszkodzone dachy stodół (4) w miejscowościach: Janowiec Jastrząbki, Krusze, Smolany Żardawy, Szczepkowo Borowe,
- zerwane dachy w oborach (2) w miejscowości Szczepkowo Zalesie, Szczepkowo Sołdany,
- zerwany dach z płyty warstwowej w zakładzie stolarskim w Nidzcy uszkodził również dwa samochody,
- zerwany dach budynku gospodarczego w miejscowości Janowiec Zdzięty (zerwany dachu uszkodził również linię energetyczną),
- poderwana obróbka dachu w budynku wielorodzinnym w Nidzicy przy ul. Rataja,
- poderwany dach budynku w Sarnowie,
- zerwane arkusze blachy w budynku mieszkalnym w Szkudaju,
- uszkodzenia dachów stodół (2) w Krokowie,
- zerwana linia energetyczna, która spowodowała pożar trawy w miejscowości Koniuszyn (4 słupy linii średniego napięcia),
- w Dziurdziewie udostępniono agregat prądotwórczy do zasilenia dojarki do mleka.

Podczas interwencji związanych z zabezpieczaniem dachów strażacy dokonywali napraw zerwanych arkuszy blachy, zabezpieczali budynki przy pomocy plandek, lin, pasów transportowych oraz gwoździ i wkrętów.

W efekcie powiewów wiatru, 19 llutego zanotowano 50 interwencji jednostek straży pożarnych, natomiast 20.02.2022 r. strażacy usuwali skutki 10 zdarzeń.

Statystyki zdarzeń 19 lutego (50 zdarzeń)

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nidzicy interweniowali 17 razy, jednostki OSP Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego interweniowały 25 razy, natomiast OSP spoza Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego 18 razy. Część zdarzeń usuwano wspólnymi siłami.

Najwięcej interwencji zanotowano na terenie gmin Nidzica (24 zdarzeń: 5xNidzica, 5xWikno, Grzegórzki, Jabłonka, Koniuszyn, Moczysko, Natać Wielka, Nibork Drugi, Radomin, Rączki, Siemiątki, Waszulki, Zagrzewo, Zimna Woda, Łyna, Żelazno ) i Janowiec Kościelny (11 zdarzeń: 4xSzczepkowo Borowe, Szczepkowo Sołdany, Szczepkowo Skrody, Smolany Żardawy, Krusze, Jabłonowo Dyby, Janowiec Zdzięty, Janowiec Jastrząbki) oraz Kozłowo (10 zdarzeń: 2xKrokowo, Bartki, Dziurdziewo, Michałki, Sarnowo, Szkotowo, Szkudaj, Wierzbowo, Wola).

Najspokojniej było w gminie Janowo, gdzie zanotowano 5 zdarzeń (2x Janowo, Zawady, Łomno, Jagarzewo).

Statystyki zdarzeń 20 lutego(10 zdarzeń)

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nidzicy interweniowali 6 razy, jednostki OSP KSRG 4 razy, jednostki OSP spoza KSRG 4 razy. Jedną interwencją prowadzono siłami PSP, OSP KSRG i OSP spoza KSRG., natomiast dwie interwencje prowadzono wspólnymi siłami PSP i OSP KSRG, jedną PSP i OSP spoza KSRG.
Najwięcej interwencji zanotowano na terenie gmin Nidzica (3 zdarzenia: 2xNidzica, Koniuszyn) i Kozłowo (4 zdarzenia: 2xSzkotowo, Gołębiewo, Dziurdziewo) oraz Janowiec Kościelny (2 zdarzenia: Stare Połcie i Szczepkowo Zalesie). Najspokojniej było w gminie Janowo, gdzie zanotowano 1 zdarzenie w miejscowości Szczepkowo Giewarty.

INTERWENCJE 21 lutego

W dniu 21 lutego (godz. 13:00) zanotowano 2 zdarzenia związane z usuwaniem powalonych lub pochylonych drzew (Pólko, Napierki), 2 zdarzenia związane z wypompowywaniem wody na skutek lokalnych podtopień (Kozłowo, Nowa Wieś Wielka), 1 zdarzenie związane z zabezpieczeniem dachu budynku gospodarczego w miejscowości Szczepkowo Sołdany oraz 1 interwencję spowodowaną zawiśnięciem arkusza blachy w koronie drzewa (Smolany Żardawy).

PSP Nidzica


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B