Szkoda wyciętych drzew

2022-01-28 16:00:00(ost. akt: 2022-01-27 13:33:30)
Las Miejski

Las Miejski

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Las Miejski znają wszyscy nidziczanie. Jego urok został doceniony zwłaszcza podczas pandemii. Było i jest to miejsce, w którym można zaczerpnąć świeżego powietrza, swobodnie pooddychać i w spokoju pospacerować.
Do naszej redakcji dzwonili nidziczanie z informacją, że w Lesie Miejskim koło byłej leśniczówki, trwa wycinka drzew. Rozmówcy podkreślali, że jest to miejsce codziennych spacerów i odpoczynku. Byli zaniepokojeni tym, co się tam dzieje. — Koło byłej leśniczówki nie zostało żadne drzewo — mówiła nidziczanka.

Las Miejski jest szczególnie ulubionym miejscem spacerów seniorów. Również studenci Uniwersytetu III Wieku organizowali imprezy z okazji zakończenia roku akademickiego. Od lat chodziło się do Lasu Miejskiego na grzyby, jagody, maliny. To las położony najbliżej Nidzicy. Dlatego nazywamy go zwyczajowo Lasem Miejskim.

— Nie potrzeba samochodu, żeby tam dojechać. Wystarczą własne nogi — mówi nidziczanka. Pani Zenia podkreśla, że o wycinaniu drzew słyszy także w telewizji, czyta w prasie. Budzi to jej sprzeciw. — W tym miejscu mieszkańcy naszego miasteczka spędzali czas na spacerach i przejażdżkach rowerowych. Las dawał cień i chłód w szczególnie w upalne dni — dodaje pani Zenia.

Zgodnie z informacjami otrzymanymi od Nadleśniczego Nadleśnictwa Nidzica zrąb jest powierzchnią, która jest przeznaczona do odnowienia. Usunięcie drzewostanu umożliwia wprowadzenie nowego pokolenia lasu. Rosnące tam młode dęby wymagają światła, a drzewostan pochodzący z takiego sposobu zagospodarowania będzie różnogatunkowy i różnowiekowy.

— Tworzona przez nas otwarta przestrzeń potrzebna jest organizmom tego wymagającym, takim jak: jeleń, sarna, wiele gatunków ptaków i owadów żyjących na granicy polno-leśnej. Prowadzimy gospodarkę leśną na podstawie Planu Urządzenia Lasu sporządzanego na 10 lat uwzględniającego różne funkcje lasu, zatwierdzanego przez ministra właściwego ds. środowiska. Gospodarka leśna prowadzona przez naszą jednostkę ma na celu zachowanie ciągłości i trwałości lasów, a to wiąże się z usuwaniem drzewostanów dojrzałych i wprowadzaniem nowego pokolenia drzew. Poprzez obserwację, naśladujemy naturalne procesy zachodzące w przyrodzie — podkreśla nadleśniczy Grzegorz Tarkowski.

I dodaje, że Las Miejski jest to nazwa zwyczajowa, a obejmuje swym zasięgiem kompleks leśny Nadleśnictwa Nidzica, o powierzchni ok. 1000 ha, który jest jednolitym lasem gospodarczym o różnowiekowej i różnogatunkowej strukturze, co stanowi o jego bogactwie.

Uwzględniając potrzeby mieszkańców Nidzicy, Nadleśnictwo Nidzica rozbudowuje infrastrukturę turystyczną i edukacyjną.

Halina Rozalska

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5