Nidzica: warto zobaczyć

2011-11-22 13:20:50(ost. akt: 2013-07-29 11:02:16)
Widok na zamek

Widok na zamek

Autor zdjęcia: Jerzy Grala

Zamek krzyżacki, kamień tatarski czy rezerwat źródeł Łyny, to tylko niektóre atrakcje, jakimi turystów kusi 15- tysięczna Nidzica, nazywana "Bramą na Mazury".
Nidzica (dawniej Nibork, niem. Neidenburg, prus. Nīdaspils). Pierwszy obiekt obronny założyli tu Krzyżacy w połowie XIII wieku. 7 grudnia 1381 r. osada otrzymała prawa miejskie z rąk wielkiego mistrza zakonu Winricha von Kniprode. Do początków XVIII wieku miasto omijały kataklizmy. W 1804 roku pożar zniszczył w Nidzicy pond 60 domów i kościół.

Gwałtowny rozwój Nidzicy przypadł na druga połowę XIX wieku. W 1888 miasto otrzymało połączenie kolejowe z Olsztynem i Działdowem, w 1900 dodatkowe z Wielbarkiem (zlikwidowane w 2001 roku). W 1905 w Nidzicy mieszkało prawie 5 tysięcy osob. .

W 1914 roku wojska rosyjskie splądrowały i spaliły miasto. W plebiscycie w 1920roku przytłaczająca większość mieszkańców opowiedziała się za Niemcami - za Polską padło tylko kilkadziesiąt głosów. Tym samym Nidzica znalazła się w granicach Niemiec, w pobliżu przebiegała granica z Rzeczpospolitą Polską. Po stronie polskiej leżało np. pobliskie Janowo.
Nidzica była pierwszym miastem w Prusach, które w styczniu 1945 roku zdobyła Armia Czerwona. I jak wiele innych później została złupiona i spalona. W Nidzicy był wtedy rosyjski pisarz noblista Aleksander Sołżenicyn, który opisał, mordy i gwałty czerwonoarmistów w Nidzicy.

625 - letnią Nidzicę leżącą nad rzeką Nida, tuż przy trasie krajowej z Warszawy do Gdańska, odwiedza co roku wielu turystów. Najważniejszy zabytek Nidzicy to XIV- wieczny (jeden z największych na Mazurach) zamek krzyżacki, który dumnie wznosi się nad miastem. W komnatach zamku zachowały się gotyckie sklepienia i unikatowe malowidła, a w zamkowym muzeum wśród eksponatów znajdują się niespotykane gdzie indziej w Polsce garnki, wykopane pod nidzickim miejskim rynkiem. Ustawiane dnem do góry stanowiły warstwę izolacyjną pod średniowiecznymi domami. W zamku swoją zbrojownię mają rycerze z Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej. Nidzica i jej okolice to także wspaniałe jeziora i rezerwaty przyrody.

12 km na północ od miasta, tuż za wsią Łyna, rozpoczyna swój bieg rzeka o tej samej nazwie. W rezerwacie "Źródła rzeki Łyny im. prof. Romana Kobenzy", spod wysokich na 40 metrów zboczy doliny, wypływają cieki wodne dające początek rzece, tworząc niepowtarzalny krajobraz. 4 kilometry od Łyny, w Orłowie, znajduje się Rezerwat Żółwia Błotnego.

Coraz bardziej docenianą miejscową atrakcją turystyczną stają się spływy kajakowe górnym biegiem Łyny, od Wólki Orłowskiej lub Brzeźna Łyńskiego oraz rzeką Omulew od przystani w Jabłonce, na jeziorze o tej samej nazwie. Najbardziej cenioną atrakcją tych spływów jest dzika, niezagospodarowana jeszcze przyroda.

Rezerwaty w okolicy Nidzicy
1. Źródła rzeki Łyny – został utworzony w celu zachowania źródeł rzeki
2. Rezerwat Jezioro Orłowo - ochrona żółwia błotnego.
3. Koniuszanka I - utworzony dla ochrony przyrody nieożywionej
4. Koniuszanka II ma na celu zachowanie niezwykle malowniczego, przełomowego odcinka rzeki Koniuszanka. Zobacz.

Szlaki turystyczne w powiecie nidzickim: zobacz

Warto zobaczyć w Nidzicy i okolicyW XIX wieku poważny odsetek mieszkańców Nidzicy stanowili katolicy, którzy nie mając kościoła, chodzili na msze św. do pobliskiego Janowa, leżącego w Królestwie Kongresowym. Kiedy jednak zaczęto pilnie strzec granicy, w latach 1858-1860 zbudowano kościół w Nidzicy. 30 lat później dobudowano wieżę i plebanię. W 1948 roku kościół przejęli ewangelicy.

Nidzica; kościół ewangelicko-augsburski p. w. św. Krzyża:


Całość murów wzmocniona była piętnastoma basztami. Resztki 2 baszt stoją do dzisiaj. Została wzniesiona w II połowie XIV wieku. Ściany zbudowane są z kamienia na wapiennej zaprawie i wypełnione gruzem.

Nidzica: pozostałości po murach obronnych miasta:


Zbudowany z kamienia i cegły w stylu gotyckim w XIV wieku wraz z murami miejskimi. Pełnił funkcję obronną. W późniejszym czasie był obiektem sakralnym.

Nidzica: gotycki klasztor:Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ryszard oswald bandycki #1277190 | 83.24.*.* 22 gru 2013 13:10

    Neidenburg - dzisiejsza Nidzica po plebiscycie nie znalazł się, tylko pozostał w granicach Prus Wschodich,gdyż nigdy przedtem do Polski nie należał.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5