Polecam książkę: „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii” Åsne Seierstad

2022-01-19 17:00:00(ost. akt: 2022-01-19 13:46:56)

Autor zdjęcia: Nadesłane: ZSZiO w Nidzicy

Lubisz czytać? Chcesz polecić książkę? Opisz swoją ulubioną pozycję czytelniczą i prześlij do nas na adres: nidzica@gazetaolsztynska.pl Nie zapomnij dołączyć zdjęcia!
Powieść Åsne Seierstad pt.: „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii”, może służyć za przykład historii, która porusza w nas ból, smutek, a momentami też złość.

Książka przedstawia różne punkty widzenia: młodzieży, rodziców, służby norweskiej, samego terrorysty, czy nawet jego matki. Ta opowieść pełna jest faktów, przedstawionych obiektywnie w formie reportażu.

Seierstad zaczyna fabułę od ukazania nam masakry mającej miejsce 22 lipca 2011 roku na wyspie Utøya w Norwegii. Przedstawia także wydarzenia poprzedzające zamach.

Jaki zamach? Rok 2011, 22 lipca następuje wybuch bomby przy parlamencie - wszystkie służby skupiają się na ratowaniu rządu oraz ewakuowaniu okolicznych mieszkańców.

W tym czasie 32-letni terrorysta - Anders Behring Breivik jedzie na wyspę, na której przebywają młodzi ludzie w wieku od 15 do 20 roku życia. Tam na wyspie skrajnie prawicowemu mordercy udało się zranić około 110 osób, z czego aż 69 śmiertelnie. Po udanej akcji Anders oddał się dobrowolnie w ręce policji.


Opowieść wbrew pozorom nie skupia się tylko na tym okrutnym wydarzeniu i osobie Andersa, lecz także opisuje: ofiary, ich rodziny, młodzieńcze miłości, a także polityczne wątki całej tej historii. Dzięki temu każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. W książce przewijają się różne gatunki literackie: reportaż, kryminał, literatura faktu czy literatura piękna.

Grozę opowieści potęguje fakt, że zaistniałe wydarzenia są niestety prawdziwe, co wzbudza w nas wielkie współczucie dla rodzin ofiar. Przez cały lekturę książki towarzyszą pytania: dlaczego? Co kierowało mordercą? Jak mogło do tego dojść? Wyobrażamy sobie, że przecież na ich miejscu mógłby się znaleźć każdy z nas. Uważam, że Åsne Seierstad wykonała kawał dobrej roboty. Ta opowieść to przestroga przed nienawiścią i zacietrzewieniem. Zachęcam do przeczytania i rozważenia zawartych w niej treści.

Jakub Dziąbowski z kl 2 TE w ZSZiO w Nidzicy


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5