Wójt Gminy Janowiec Kościelny Piotr Rakoczy Kawalerem Białej Wstążki

2021-12-16 19:00:00(ost. akt: 2021-12-16 14:11:44)
Kawalerowie Białej Wstążki (z lewej): Mec. Marcin Malinowski z Fundacji „Cichy Krzyk”, dr Radosław Borysiuk, lekarz anestezjolog, Piotr Rakoczy, wójt gminy Janowiec Kościelny

Kawalerowie Białej Wstążki (z lewej): Mec. Marcin Malinowski z Fundacji „Cichy Krzyk”, dr Radosław Borysiuk, lekarz anestezjolog, Piotr Rakoczy, wójt gminy Janowiec Kościelny

Autor zdjęcia: Magdalena Maria Bukowiecka

10 grudnia miała miejsce konferencja ,,Pandemia przemocy" w ramach kampanii ,,Biała Wstążka". Podczas konferencji wręczono odznaczenia Kawalera Białej Wstążki. Tym zaszczytnym odznaczeniem uhonorowany został m.in. Piotr Rakoczy - wójt Gminy Janowiec Kościelny.
W uzasadnieniu czytamy: ,,Skuteczne rozwiązywanie problemów społecznych, a wśród nich eliminowanie zjawiska przemocy jest niezwykle istotnym czynnikiem funkcjonowania danej społeczności. Dlatego też od kilku lat jako wójt, a poprzednio jako pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej osobiście angażuje się w działaniach, których celem jest zminimalizowanie przemocy w każdej postaci i wobec każdego.

Od początku wyznaje zasadę, iż gwarantem sukcesu są zintegrowane działania jemu podległych jednostek z instytucjami zewnętrznymi. Rozumiejąc mechanizmy przemocy zainicjował: m.in.: program szybkiego dostępu do psychologa - w tym celu zatrudniono psychologa, z którego usług korzystać mogą także nauczyciele, uczniowie, rodzice, pracownicy socjalni.

Ma to ogromne znaczenie, gdyż trzeba umieć rozpoznać przemoc, aby następnie reagować i jej przeciwdziałać. Jeszcze w tym roku zaplanowana jest konferencja związana z problematyką przemocy, gdzie poruszane będą problemy związane z przemocą. To wydarzenie będzie podsumowaniem całorocznych działań oraz edukacją różnych grup społecznych. Z inicjatywy Piotra Rakoczego przyjmie charakter cykliczny (pod patronatem wójta gminy). Na terenie gminy prowadzone są tzw. Dni otwarte, propagowana jest idea Białej Wstążki".

— Przede wszystkim ogarnęła mnie radość i poszukiwanie tego, kto mnie zgłosił. Wiem, że zrobiła to sekretarz gminy Zofia Wielgus — mówił zaraz po odznaczeniu Piotr Rakoczy, jeden z trzech Kawalerów Białej Wstążki A.D. 2021 województwa warmińsko-mazurskiego.

— Jestem jej bardzo wdzięczny za to, że dostrzegła moje działania, moje zaangażowanie w życie społeczne i walkę z przemocą domową. Ten problem zauważyliśmy podczas pandemii, a właściwie, gdy obostrzenia zostały poluzowane. Umożliwiliśmy wówczas naszym mieszkańcom dostęp do psychologa, nawet w domu rodziny. Zaczynamy również cykl spotkań z fachowcami, którzy potrafią pomóc i ofierze, i osobie przemocowej. Realnie w małych lojalnych środowiskach prawdziwej pomocy osobom pokrzywdzonym mogą udzielić tylko instytucje, ponieważ nikt nie chce się angażować w sprawy prywatne sąsiadów. Mam nadzieję, że starczy mi siły, żeby w Janowcu Kościelnym było bezpieczne, zwłaszcza dla kobiet. Wiedziałem, że na całym świecie prowadzona jest akcja Biała Wstążka, ale w małych miejscowościach jest ona mało widoczna.

Przypomnijmy. „Biała Wstążka” jest największą na świecie kampanią, której celem jest powstrzymanie przemocy wobec kobiet. Najlepiej całkowite — najlepiej na zawsze. To ruch globalny, stworzony przez mężczyzn, ale i do mężczyzn skierowany: w ponad 60 krajach całego świata, w tym w Kanadzie, Australii, Pakistanie, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Polsce — panowie podejmują różnorakie działania, by całkowicie wyeliminować ze społeczeństw przemoc wobec kobiet i dziewcząt. A — niestety — ta przemoc, także wobec dzieci, wciąż jest i wciąż trzeba z nią walczyć…

Biała Wstążka zaczęła się od tragedii. 6 grudnia 1989 r. na École Polytechnique w Montrealu Marc Lépine zamordował 14 kobiet, a kolejne 10 ranił, bo uważał, iż sam nie skończył studiów technicznych tylko dlatego, że kobiety zajęły jego miejsce na uczelni. Dwa lata później, w listopadzie 1991 r., mężczyźni w kanadyjskim mieście Londyn w stanie Ontario, w odpowiedzi na masakrę studentek Politechniki postanowili włączyć się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Jako symbol obrali sobie białą wstążkę — znak niewinności, który przypięty do klapy męskiej marynarki zdaje się dobitnie mówić: to my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy, ale będziemy także przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy wobec kobiet — fizycznej, psychicznej i seksualnej. W ciągu ledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn założyło w Kanadzie białą wstążkę, a wielu kolejnych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.
Więcej o samej konferencji przeczytacie Państwo w ,,Gazecie Olsztyńskiej".

mmb, zl, roz

Obrazek w tresci

fot. Anna Wysocka
fot. Piotr Rakoczy podczas wywiadu z dziennikarką Magdaleną Marią Bukowiecką

Obrazek w tresci

fot. Magdalena Maria Bukowiecka
fot. Z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5