Boże Narodzenie w weekend. Czy należą się dodatkowe dni wolne? I kiedy wypada nam wolne w 2022 roku?

2021-12-07 10:00:00(ost. akt: 2021-12-06 16:07:48)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W tym roku święta Bożego Narodzenia wypadają "niekorzystnie". Zaraz po 26 grudnia musimy wrócić do pracy. Czy należą nam się jednak dodatkowe dni wolne za święta w weekend?
W 2021 roku Boże Narodzenie wypada w weekend. To dni ustawowo wolne od pracy. Zgodnie z przepisami za święto 25 grudnia przypadające w sobotę pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku święta wypadającego w niedzielę 26 grudnia. Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia dnia wolnego za święto wypadające właśnie w niedzielę.

Dzień wolny za 25 grudnia musimy wykorzystać do końca okresu rozliczeniowego, a więc najczęściej będzie to grudzień. Można zatem wziąć wolne w poniedziałek 27 grudnia, aby przedłużyć sobie święta lub w wigilię, jeśli pracodawca nie daje nam wtedy wolnego.

Często natomiast to pracodawca z góry wyznacza, w jaki dzień pracownicy mogą odebrać sobie dzień wolny, bo ma do tego prawo. W takim przypadku wyznaczana bywa właśnie wigilia.

Podobnie jak pierwszy dzień świąt, Nowy Rok także wypada w sobotę. W takim razie za to święto również należy nam się dodatkowy dzień wolny. Jednak pamiętając o zasadzie wykorzystania go w tym samym okresie rozliczeniowym, nie możemy niestety wziąć wolnego w Sylwestra.

Zamiast tego dzień wolny może być wyznaczony 7 stycznia — święto Trzech Króli wypada w czwartek, więc to świetna okazja do pierwszego długiego weekendu w 2022 roku.

A co z pracującą wigilią?

Wigilia Bożego Narodzenia w 2021 roku wypada w piątek 24 grudnia. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta tego dnia handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem po godz. 14 są zakazane.

Jednocześnie przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Kiedy święta i długie weekendy w 2022 roku?

W 2022 roku czeka nas 13 dni ustawowo wolnych od pracy i szkoły, które przypadają w związku ze świętami państwowymi lub kościelnymi. 5 z nich przypada w weekend.

— 1 stycznia (sobota) — Nowy Rok
— 6 stycznia (czwartek) — Święto Trzech Króli
— 17 kwietnia (niedziela) — Wielkanoc (pierwszy dzień świąt wielkanocnych)
— 18 kwietnia (poniedziałek) — Wielkanoc (Śmigus-dyngus - drugi dzień świąt wielkanocnych)
— 1 maja (niedziela) — Święto Pracy
— 3 maja (wtorek) — Święto Konstytucji 3 Maja
— 5 czerwca (niedziela) — Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
— 16 czerwca (czwartek) — Boże Ciało
— 15 sierpnia (poniedziałek) — Wniebowzięcie NMP
— 1 listopada (wtorek) — Dzień Wszystkich Świętych
— 11 listopada (piątek) — Narodowe Święto Niepodległości
— 25 grudnia (niedziela) — Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
— 26 grudnia (poniedziałek) — Boże Narodzenie (drugi dzień)


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5