Zapraszamy na spotkanie z Karoliną Kuszyk

2021-11-23 14:00:00(ost. akt: 2021-11-23 14:11:43)

Autor zdjęcia: Nadesłane: NOK NIdzica

26. listopada o godz. 11.00, zamek w Nidzicy, Galeria Pod Belką Nidzicki Ośrodek Kultury oraz Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Studium Reportażu w ramach projektu Przestrzenie Sztuki zapraszają na spotkanie z Karoliną Kuszyk.
Karolina Kuszyk jest autorką książki „Poniemieckie". Rozmowę poprowadzi Włodzimierz Nowak, fragmenty książki przeczyta Marzena Bergmann, aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.


Poniemieckie to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim" – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania.

Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?
Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje.


Karolina Kuszyk, germanistka i polonistka, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Tłumaczyła na polski m.in. Ilse Aichinger, Maxa Frischa, Bernharda Schlinka, Karen Duve, Antje Rávic Strubel i André Kubiczka. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Stypendystka DAAD i laureatka berlińskiego poetry slam w językach słowiańskich. Mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku. Za swoją debiutancką książkę Poniemieckie otrzymała Nagrodę im. Arthura Kronthala oraz nagrodę Legnickiej Książki Roku 2019.

Włodzimierz Nowak, reporter, autor „Obwodu głowy", „Serca narodu koło przystanku", „Niemca. Wszystkich ucieczek Zygfryda". Przez kilka lat kierował magazynem reporterów „Duży Format". Finalista Nike. Laureat niemieckiej Nagrody Kulturalnej im. George Dehio, W Teatrze Jaracza w Olsztynie prowadzi Studium Reportażu.
NOK NIdzica

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5