Nidzickie Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej wydało nową płytę

2021-11-15 10:00:00(ost. akt: 2021-11-14 20:33:30)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

13 listopada członkowie Nidzickiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej podczas spotkania świętowali wydanie drugiej już płyty. Pomysł jej nagrania zrodził się na początku 2021 roku.
Jak podkreśliła przewodnicząca stowarzyszenia Sabina Reguła, w roku 2020 stowarzyszenie nie mogło zrealizować części zaplanowanych projektów, dlatego postanowiło nagrać i wydać płytę z piosenkami pt. "Land der dunklen “Wälder", która ukazała się pod koniec 2020 roku.

— Okazało się to strzałem w dziesiatkę, gdyż do chwili obecnej wpływają do nas słowa uznania — mówiła Sabina Reguła. Dlatego też stowarzyszenie postanowiło wydać kolejną.

Jest to płyta z piosenkami świątecznymi i nosi tytuł "Leise rieselt der Schnee".

Piosenki wykonali członkowie chóru, działającego przy stowarzyszeniu od 1994 roku. Chórem kieruje Marcin Bąkowski.

Po prezentacji nowej płyty, chór wykonał kilka utworów.

Następnie Wiktor Marek Leyk, pełnomcnik marszałka województwa warmińsko - mazurskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych wygłosił referat na temat "Mniejszości narodowe w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem kultury, tradycji i historii Warmii i Mazur".

fot.3


— W kwietniu 1989 roku została przyjęta ustawa o stowarzyszeniach. Ja byłem wtedy posłem. Przyjęto w niej, że każda grupa 15-osobowa może się zebrać, napisać statut i założyć stowarzyszenie i działać. Ta ustawa do dzisiaj funkcjonuje i jest podstawą działalności także nidzickiego stowarzyszenia. W 1980 roku założyliśmy Mazurskie Zrzeszenie Kulturalne z ks. Jerzym Otello, z Erwinem Krukiem, profesorem Wilamowskim. Wtedy nie udało się nam zarejestrować. Odwołaliśmy się do mninisterstwa, ale stan wojenny nastąił. Udało się nam to 10 lat później — mówił Wiktor Marek Leyk.

W dalszej części swojego referatu przedstawił historię powstawania stowarzyszeń niemieckiej mniejszości narodowej.

— Nidzickie stowarzyszenie powstało w 1994 roku. Działa bardzo prężnie. Brawo, że to robicie, że chór śpiewa i nadal trwa — podkreślił Wiktor Marek Leyk.

Następnie przekazał Sabinie Regule reprint Kancjonału Pruskiego z 1741 roku.

fot.4

W spotkaniu wzięli także udział: Aneta Łapińska - pełnomocnik wojewody warmińsko - mazurskiego ds. mniejszości narodowych, Uwe Hahnkamp - prowadzący program "Allenstener Welle" w radio Olsztyn oraz ks. Roland Zagóra.

fot.2

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5