Czym jest dla mnie patriotyzm?

2021-11-11 16:00:00(ost. akt: 2021-11-10 12:04:00)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Święto Niepodległości to nie tylko marsze, pochody, przywoływanie bohaterów. To także czas rozmów o historii, teraźniejszości, przyszłości oraz czas stawiania pytań. Dziś pytamy mieszkańców regionu "Czym jest dla mnie patriotyzm?"
Agnieszka Mydło, uczennica Branżowej Szkoły I Stopnia Awa Mebel z Nidzicy
Dla mnie patriotyzm to przede wszystkim szacunek do ojczyzny, pielęgnowanie narodowej tradycji i kultury. Okazujemy szacunek symbolom narodowym, takim jak godło, flaga oraz hymn. Patriotyzm również możemy okazać, chroniąc środowisko, uczestnicząc w różnych świętach narodowych. Każdy człowiek powinien być tolerancyjny wobec innych mieszkańców naszego kraju, narodowości czy religii.

Wanda Białkowska, bibliotekarka, Nowe Miasto Lubawskie
Patriotyzm — słowo, które w XXI różni się od patriotyzmu, jaki znamy z historii. Z drugiej strony przyznanie się do patriotyzmu może skutkować negatywnie wśród innych. Patriotyzmem można wykazać się w każdym wieku, miejscu i czasie: pilną nauką, potrzebnym krajowi zawodem. W dorosłym życiu wykonywać sumiennie swoje obowiązki, uczestniczyć w patriotycznych uroczystościach, przekazując w ten sposób historię ojczyzny następnym pokoleniom.

Jarosław Bagieński, nauczyciel, Olecko
Dla mnie to uczciwość obywatelska, co wiąże się z pracą dla mojego kraju, z płaceniem podatków i poszanowaniem prawa. To także pamięć o prawdziwej historii mojego narodu, moich rodaków, którzy poświecili życie, byśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Z patriotyzmem łączę również kultywowanie tradycji, w których wychowywała mnie mama. Przede wszystkim to jednak moje codzienne działania, czyli pomoc słabszym i potrzebującym.

Maria Duchnik, pracowniczka administracji, Bartoszyce
Patriotyzmu nauczyło mnie harcerstwo. To działalność w harcerstwie dała mi umiejętność zaszczepienia tych ideałów naszym dzieciom. W patriotyzmie nie chodzi o wyśpiewanie „Mazurka”, choć taki przedszkolak zna go w całości lepiej niż niejeden dorosły. Bycie patriotą to bycie dumnym, a nie pysznym z tego, że to Polska jest moją ojczyzną. Świadczenie swoim postępowaniem o miłości do niej, przez zwykła codzienną pracę, bez roszczeniowości i chciwości, bez kombinowania, to bycie sobą dla innych i siebie. Potrzebna jest też wiara, że może być lepiej. Nie tylko narzekanie, że jest źle, ale i działanie choćby przez udział w wyborach.

Marta Walos, nauczycielka, Bartoszyce
Dla mnie to miłość do ojczyzny, a także bycie dumnym ze swojego kraju oraz wspieranie go w każdy możliwy sposób i w różnych sytuacjach.

Piotr Stapaj, nauczyciel z Bartoszyc
Patriotyzm to jak zaproszenie do mojego domu, aby każdy zaproszony poznał to, co lubię. I przy wspólnym stole móc się cieszyć, że jesteśmy obok siebie.

Katarzyna Kostrzewa, inżynier i mama trójki dzieci z Olsztyna
To przede wszystkim przywiązanie do swojego kraju: do terenu, do ludzi, którzy nas otaczają czy do obowiązującego prawa. Tłumaczę swoim dzieciom, oczywiście w sposób dostosowany do ich wieku, te sprawy. Zbliża się Dzień Niepodległości, więc przeprowadziłam rozmowę z synkiem na ten temat. Potem wykazał się wiedzą w przedszkolu. Chcę, żeby moje dzieci miały cząstkę polskości w sobie przez cały czas. Mieszkaliśmy 12 lat poza granicami kraju. Wróciliśmy do Polski, bo czujemy, że jesteśmy Polakami, że tutaj jest nasz dom.


Mateusz Szauer z Lubawy
Patriotyzm jest dla mnie miłością do ojczyzny, jej historii i godła. To również szacunek dla bohaterów, którzy poświęcali swoje życie dla naszej wolności i za nią przelali krew, walcząc na wielu frontach. Gdyby nie ich patriotyzm, nasz kraj by upadł. Dlatego tak istotna jest pamięć o świętach narodowych, ważnych rocznicach i postaciach, dzięki którym dziś możemy na przykład swobodnie mówić po polsku i cieszyć się życiem w wolnym kraju.
To otwartość, nie wrogość. To również sumienne wykonywanie swoich obywatelskich obowiązków, w tym udział w wyborach, znajomość hymnu, dbanie o poprawność ojczystego języka, przestrzeganie prawa. Patriotyzm w wymiarze lokalnym to z kolei przywiązanie do miejsca, z którego pochodzę i w którym mieszkam, do społeczności, w której żyję i dla której staram się działać. Patriotyzmem XXI wieku jest też na pewno dbałość o środowisko naturalne, czyli świadome życie w zgodzie z naturą i wszelkie aktywności motywowane dobrem przyrody.

Elżbieta Zalewska, emerytka, działaczka społeczna ze Skarlina
To poszanowanie wartości rodzinnych i narodowych. Patriotyczna postawa to wzajemny szacunek wobec drugiej osoby, bez kłamstwa, obłudy i poniżania dzieci oraz dorosłych. Młodemu pokoleniu należy bezwzględnie przekazywać prawdziwą historię naszej ojczyzny, której dzieje zaznaczone były niekiedy burzliwymi wydarzeniami i niewolą pod zaborami przez długie lata. Patriotyzm to także udział w wyborach. Wówczas obywatel przyjmuje współodpowiedzialność za losy swojego kraju. Jest to też w każdym calu utożsamianie się z Polską i Polakami.

Jan Lemancewicz, emeryt z Giżycka, biegacz, triathlonista
To zachowanie wymogów, które obowiązują każdego Polaka, zarówno w pracy, w domu, jak i w życiu społecznym. To bycie lojalnym i obowiązkowym w pracy, a także bycie przyzwoitym i uczciwym wobec drugiego człowieka. Jako sportowiec wiele razy brałem udział w biegach z okazji Święta Niepodległości, głównie w Białymstoku na 10 kilometrów.
Na zewnątrz patriotyzm okazuję poprzez wywieszenie flagi państwowej. Zresztą ona wisi u mnie cały czas. Mam przy domu maszt, na którym cały rok powiewa biało-czerwona flaga. Wymieniam ją od czasu do czasu, kiedy spłowieje.

Hanna Kurdzieko, nauczycielka z Olsztyna
Przejawia się w znajomości symboli polskich, dbaniu o czystość języka w mowie i piśmie, a także w kultywowaniu tradycji. Ale to także znajomość literatury polskiej oraz godne reprezentowanie naszego kraju za granicą: nie kraść, nie oszukiwać, nie hańbić. Ale patriotyzm to także segregowanie śmieci, dbałość o środowisko i odpowiedzialność za innych. W dzisiejszych czasach patriotyzmem może być noszenie maseczek, żeby dbać o zdrowie innych. Bo szanowanie innych też jest wyrazem patriotyzmu. Patriotyzm to przede wszystkim miłość do swojego kraju.

Barbara Bandachowska, emerytka, Bartoszyce
Patriotyzmu nie da się nauczyć, wynosi się z rodzinnego domu. To rola i troska rodziców, którzy swoją postawą i przekazem uwrażliwiają młodego człowieka, który w dorosłym życiu potrafi bez problemu określić swój stosunek względem ojczyzny. Dziś bycie patriotą jest dla niektórych bardzo trudne, wielu interpretuje patriotyzm po swojemu.

Lubomir Halladin, leśnik z powiatu ostródzkiego
Patriotyzm to utożsamianie się z ojczyzną, działanie na rzecz własnego kraju, który dał nam wykształcenie, dał pracę, w którym się wychowaliśmy i robienie wszystkiego dla jego dobra. Tak to odbieram i staram się zgodnie z tymi zasadami postępować w swoim życiu. I ważne jest też, by umieć czasem poświęcić własne dobro dla szeroko pojętego dobra społecznego.

Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku
To odpowiedzialność i świadomość tego, że jesteśmy odpowiedzialni za zmiany w kraju. Pięknie i górnolotnie się mówi, że „za Polskę to się pięknie umiera, ale trudno się żyje” i ja się absolutnie z tym zgadzam. Patriotą jest rodzic, który bierze malucha i idzie z nim na wybory, pokazuje że zmiany zaczynają się od nas. Patriotyzm to rozmowy w każdym domu. To też odpowiedzialność za to, co się dzisiaj dzieje na naszej wschodniej granicy, trudny wybór dla mnie jako kobiety i matki. Mi też jest szkoda dzieci, które tam stoją i ich rodziców. Ale mam świadomość, że ochrona naszych granic jest najważniejsza. Patriotyzm to świadoma odpowiedzialność za to, co zostało nam dane. Skoro dany jest nam kraj spokojny, stabilny, bezpieczny, to jesteśmy coś dłużni pokoleniom, które na to ciężko pracowały. Nie chodzi o to, aby ciągle stać pod pomnikami i zapalać znicz, ale należy mieć świadomość, że ktoś tego dokonał i naszym obowiązkiem jest to utrzymać.

Tomasz Kucmus, Kozłowo, weteran działań poza granicami kraju
Wielu mędrków wciąż się trudzi, by ustalić, czym jest patriotyzm. Patriotyzm na dziś — to mieć dzieci. I wychować je na dobrych ludzi. Tak słowami piosenki Lecha Makowieckiego pt. "Patriotyzm" widzę to współcześnie. To nie moda. Patriotyzm to życiowa droga. Pewne środowiska polityczne wręcz zniechęcają nas do bycia patriotami, zrównując to do faszyzmu. Nie zgodzę się z tym. Aktualne wydarzenia na granicy realnie pokazują, ile w nas samych jest z patrioty. Jak podchodzimy do polskiego munduru, żołnierzy i funkcjonariuszy. Tegoroczne święto niepodległości jest pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru" i "Niepodległość nie na sprzedaż". Oba hasła wpisują się w patriotyzm dnia dzisiejszego.


Julia Bałdyga, nauczycielka z Pisza
To łzy wzruszenia w trakcie odśpiewywanego hymnu, to chwila zatrzymania o godzinie 17.00 1 sierpnia. Nasz kraj… moja rodzina, mój dom, ojczyzna. Jestem pełna pokory wobec historii Polski, a zarazem pełna nadziei na „dobry czas” dla każdego Polaka. Mój patriotyzm to małe gesty, szacunek, tolerancja. Chęć pokazania córce oraz moim uczniom, że patriota to nie tylko osoba, która „obchodzi” święta narodowe, a kocha swoją ojczyznę i swój mały kawałek ziemi na co dzień. Dba o dobro wspólne swojego osiedla, okazuje pomoc i otwarte serce ludziom z najbliższego otoczenia. Mój patriotyzm to zapalony znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza, ale również „zapalone serce” niosące empatię, miłość i codzienny uśmiech dla drugiego człowieka.

Piotr Guzowski, instruktor terapii zajęciowej z Iławy
Fundamentem jest zawsze miłość i ochrona ziemi ojczystej. Dzisiejszy patriotyzm to pozornie banalne, a jednak ważne postawy i zachowania. Skasowanie biletu w komunikacji miejskiej, kupowanie polskich produktów, zakupy w lokalnym sklepie, wsparcie rolnika poprzez zakup jego produktów rolnych. To także proekologiczna postawa wobec naszej ziemi czyli zmniejszenie produkcji śmieci, recykling, segregacja i nie zatruwanie lokalnego środowiska. To także życzliwość wobec drugiego człowieka, honorowe oddawanie krwi, by uratować komuś życie. Sam oddałem już 8,650 l, na zdjęciu oddaję krew 9 listopada. Patriotyzm dziś to także umiejętność pozostawienia z tyłu różnic i podziałów wobec wspólnego patrzenia i odpowiedniej reakcji na obecne wydarzenia.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5