Najlepsza biblioteka w regionie

2021-11-01 16:00:00(ost. akt: 2021-10-31 18:11:34)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Biblioteka w Janowcu Kościelnym otrzymała tytuł Bibliotheca Bona 2020. Tytuł ten Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie przyznaje od 2009 roku. Otrzymuje go najlepsza biblioteka publiczna z regionu Warmii i Mazur.
Uroczystość nadania tytułu odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

Nagrodę z rąk dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wójt gminy Janowiec Kościelny Piotr Rakoczy i kierownik Samorządowego Ośrodka Kultury Waldemar Pyracki.

W roku 2021 wyłonienie najlepszej biblioteki w województwie odbyło się trzyetapowo. Najpierw biblioteki powiatowe nominowały najlepszą bibliotekę w powiecie, następnie w serwisie internetowym głosowały wszystkie biblioteki w województwie. Ostatecznego wyboru najlepszej biblioteki dokonała komisja pod przewodnictwem marszałek Sylwii Jaskulskiej.


— Komisja oceniła zgłoszenia i działalność nominowanych bibliotek, wybierając ostatecznie laureatkę — mówił dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Tytuł ten za rok 2020 otrzymała biblioteka w Janowcu Kościelnym.

— Otrzymała ją biblioteka, która efektywnie wykorzystała czas pandemii na spektakularną metamorfozę. Mieści się ona w gminie wiejskiej, liczącej niewiele ponad 3000 mieszkańców. Skomputeryzowała procesy biblioteczne, a jej wskaźnik zakupów zbiorów to 9 książek na 100 mieszkańców.

Została wyremontowała, zmodernizowana, doposażona między innymi w sprzęt multimedialny. Dokonała gruntownej selekcji zbiorów oraz wprowadziła do swojej oferty nowe zbiory, które są do dyspozycji mieszkańców nawet w sobotę.

Prowadzi mobilną wypożyczalnię książek oraz gier planszowych dla mieszkańców mniejszych miejscowości na terenie gminy. Uczestniczy w akcji Mała książka, wielki człowiek. Jest biblioteką działającą w strukturach samorządowych w Samorządowym Ośrodku Kultury — mówił dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Biblioteka w nagrodę otrzymała dwa czytniki e-booki ufundowane przez Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Odebrali ją wójt gminy Janowiec Kościelny Piotr Rakoczy i kierownik Samorządowego Ośrodka Kultury Waldemar Pyracki.

— Dziękuję za uznanie, za wyróżnienie. Bibliotekę, jeśli będzie trzeba to otworzymy nawet w niedzielę po mszy świętej. Powołam się na słowa pana dyrektora Biblioteki Narodowej, który mówił, że biblioteka to nie tylko nowoczesne pomieszczenia, zasoby i multimedia, ale to przede wszystkim ludzie, którzy powodują, że ktoś chce wejść do biblioteki i nie chce z niej wyjść.

Jestem wójtem od 3 lat, a Waldemar Pyracki kierownikiem Samorządowego Ośrodka Kultury od 2 lat. Dziękuję Bogu, że postawił na mojej drodze takiego człowieka. Od kiedy jest on kierownikiem, to ja nie wiem, że mam taką jednostkę, a mam same sukcesy i nagrody.

Waldemar Pyracki jest też trenerem drużyny piłkarskiej. Potrafi rozmawiać z seniorami, młodzieżą, z dziećmi, ze wszystkimi — mówił podczas uroczystości wójt Piotr Rakoczy.


Bibliotekę w Janowcu Kościelnym do konkursu zgłosiła Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy.
— Dziękuję za to, że ją zauważyliście i zgłosiliście — mówił dyrektor biblioteki publicznej w Olsztynie, wręczając podziękowanie Januszowi Kwiatkowi - dyrektorowi nidzickiej biblioteki.
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5