Zapytaj psychoterapeutkę: leki psychotropowe

2021-10-15 13:00:00 (ost. akt: 2021-10-12 14:57:12)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Leki przepisywane, najczęściej przez lekarzy psychiatrów, dzielimy na kilka kategorii. Są to leki przeciwlękowe, przeciwmaniakalne, przeciwpsychotyczne, przeciwdepresyjne i leki nasenne, które także należą do leków psychotropowych.
Działanie leków psychotropowych polega na tym, że dostają się one do krwi, następnie łączą się z różnymi rodzajami białek w osoczu, po czym trafiają do mózgu, aby kolejno działać na układ nerwowy.

Leki psychotropowe rozkładane są w wątrobie i w nerkach.

Należy pamiętać, że przy wieloletnim stosowaniu leków te narządy ulegają większemu zużyciu, a w przyszłości pogarsza się ich funkcjonowanie. Przy schorzeniach wątroby i nerek trzeba ostrożnie stosować leki psychotropowe i regularnie robić badana krwi, nawet co 2-3 miesiące.

Leki psychotropowe są usuwane z organizmu przez wszystkie wydzieliny, w tym również mleko matki.

Kobiety w ciąży i matki karmiące nie powinny stosować leków psychotropowych. Ich stosowanie dopuszczalne jest w wyjątkowych sytuacjach, np. jeśli zdrowie i życie matki mogło by być zagrożone.

Leki psychotropowe powinno stosować się jedynie przez ściśle określony czas, nie powinno się zażywać ich nieustannie. Przeciwdepresyjne od 6 do 12 miesięcy, przeciwlękowe 2-3 miesiące.

Warto pamiętać o tym, że lek działa skuteczniej, jeśli lekarz go przepisujący, robi to z życzliwością, troską i uważnością na swojego pacjenta.

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta

Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3

* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5