Katyń… Ocalić od Zapomnienia !

2021-09-20 10:00:00 (ost. akt: 2021-09-20 09:57:52)

Autor zdjęcia: Jan Domański

Pod tymi hasłami społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym oraz władze gminy uczciły pamięć zamordowanego w 1940 roku w Twerze Aspiranta Franciszka Twardowskiego przedwojennego komendanta Posterunku Policji Państwowej w Janowcu Kościelnym.
Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Janowcu Kościelnym koncelebrowana przez proboszcza księdza Dariusza Sielczaka oraz proboszcza Parafii pw. Św. Antoniego z Padwy w Napierkach ks. Romana Dąbkowskiego.

Po zakończonej mszy św. uczniowie szkoły zaprezentowali program artystyczny oraz odbyła się prezentacja multimedialna z wyjazdu w 2019 roku pana Rafała Pyry nauczyciela tej szkoły, jednocześnie członka Rodziny Katyńskiej na Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu , Miednoje oraz na Cmentarz w Kuropatach k. Mińska, gdzie pochowane są ofiary zbrodni sowieckiej na polskich żołnierzach, policjantach, żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza, Strażnikach Granicznych, polskiej inteligencji.

„Kiedy tracimy pamięć tracimy tożsamość” to główne przesłanie tej pielgrzymki podczas której zapalił ok. 800 zniczy , złożył wiązanki kwiatów oraz przywiózł skrwawioną ziemię ofiar zbrodni.. To wyjątkowe przedsięwzięcie, za które jesteśmy Mu niezmiernie wdzięczni. Podczas prezentacji i po jej zakończeniu panowała zupełna cisza. Był to rodzaj hołdu dla pomordowanych. Następnie zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele, oraz mieszkańcy gminy przeszli do pobliskiego Parku Pobożańskiego.


Po odśpiewaniu hymnu, w ramach programu „Katyń …Ocalić od zapomnienia”, posadzony został Dąb Pamięci Aspirantowi Franciszkowi Twardowskiemu. Ziemia przywieziona z Miednoje przez p. Rafała Pyrę złożona została pod sadzony dąb. Ksiądz Proboszcz poświęcił upamiętniane miejsce i Dąb Pamięci.

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconą zamordowanemu policjantowi dokonali Ewa Ostrowska dyrektor szkoły, Piotr Rakoczy wójt gminy Janowiec Kościelny oraz Czesław Zembrzuski członek rodziny.

W uroczystości udział wzięli : Czesław i Krystyna Zembrzuscy członkowie rodziny Aspiranta Fr. Twardowskiego, asysta Komendy Wojewódzkiej Policji w Olszynie, Komendant Policji Powiatowej w Nidzicy młodszy inspektor Jarosław Wiśniewski wraz z policjantami Komendy, Wójt Gminy Janowiec Kościelny Piotr Rakoczy, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nidzica Grzegorz Tarkowski, Zbigniew Wernik członek Zarządu Powiatu, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowcu Kościelnym oraz Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym, dyrekcja Szkoły Podstawowej w Waśniewie- Grabowie z uczniami.

Niespodzianką był przyjazd na uroczystość (na rowerach) ponad 20 osobowej grupy młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy na czele z z-cą dyrektora Krzysztofem Grochowskim, nauczycielami Krzysztofem Chlewińskim i Witoldem Zagożdżonem .

Grupa ta następnie udała się na miejsce śmierci Strażników Granicznych kaprala Feliksa Grabowskiego i Wojciecha Wiśniowskiego - w lesie między Napierkami, a Bonisławiem, zapalając znicze, w ten sposób upamiętniając ich ofiarę życia dla umiłowanej Ojczyzny .

Przedstawiciele Marszałka Województwa Warmińsko –Mazurskiego Marka Brzezina, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz Przewodniczącej Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie Barbary Gawlickiej przekazali okolicznościowe listy i podziękowania za zorganizowanie uroczystości.

W liście od Rodziny Katyńskiej czytamy min;

„Dzieci katyńskie pielęgnują wspomnienia o swoich ojcach, zatrzymane w czasie portrety tych , którzy odeszli na wojnę w pierwszych dniach września 1939 roku. Wojna odebrała im szczęśliwe , bezpieczne dzieciństwo. Razem z matkami czekały długie lata na powrót ojców, wzrastając w cieniu Katynia. Przez dziesięciolecia musiały milczeć, kim byli ich ojcowie, nie znały całej prawdy o ich losach.

W wyjazdach na Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni już u schyłku życia mogą zapalić znicze przy tabliczkach epitafijnych Ojców i opowiedzieć im swoje dzieciństwo i dorosłe życie.


„Tatusiu, odszedłeś ode mnie pół wieku temu w nieznanym mi kierunku. Po wielu latach nadszedł czas , że mogę Cię odszukać i przyjechałam stęskniona do Ciebie- lecz już tylko nad Twoją mogiłę. Tatusiu przywiozłam Ci swoją miłość i żywe kwiaty. Tatusiu , ostatnio widzieliśmy się jak miałam 10 lat, a dziś chcę powiedzieć, że jestem babcią , mam dwie córki i sześcioro wnucząt. Ciebie Tatusiu kocham tak jak dawniej, gdy graliśmy w piłkę na łące, gdy jeździliśmy rowerami na popołudniowe wycieczki, gdy opowiadałeś mi bajki na dobranoc. Tatusiu, kocham Cię taką samą miłością- miłością dziecka……”

Tak rozmawiała córka z ojcem , funkcjonariuszem Policji Państwowej, na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje”

Aspirant Policji Państwowej Franciszek Twardowski, syn Józefa i Apolonii ze Szczypków urodził się 30 XI 1893 roku w Wielgolasie.

W czasie I wojny światowej służył w armii rosyjskiej. W Wojsku Polskim od 6 VIII do 14 X 1920 roku(udział w wojnie polsko-bolszewickiej). W policji od 1 III 1924 roku . służbę pełnił w powiecie mławskim, min. na Posterunku w Lubowidzu i Janowcu.

We wrześniu 1939 ponownie w Lubowidzu. Starszym posterunkowym mianowany 1 II 1935 r. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Więzień Ostaszkowa, zamordowany przez NKWD w kwietniu 1940 roku.

Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Lista wywozowa 051/1(56). Był żonaty ze Stanisławą Zembrzuską pochodzącą ze Smolan-Żardaw. Mieli dwoje dzieci: syna Stanisława i córkę Janinę.

Wójt gminy Piotr Rakoczy, dziękując za zorganizowanie i udział w uroczystości zadeklarował dalsze działanie w zakresie odkrywania kolejnych kart z historii Poboża i odpowiednie upamiętnianie.

Po uroczystości uczestnicy przeszli do sal szkolnych w celu obejrzenia wyjątkowej okolicznościowej wystawy przygotowanej przez Rafała Pyrę, nauczyciela szkoły.
Kiedy tracimy pamięć, tracimy tożsamość!
Dopóki pamięć trwa, Ci co odeszli na wieczną wartę żyć będą!.

Uczestniczący w uroczystości Jan Domański, członek Rodziny Katyńskiej w Olsztynie


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bob #3075762 20 wrz 2021 11:37

    Cześć i Chwała Bohaterom, ps. dla przypomienia sowieci zamordowali tylu Polskich oficerow ile obecnie jest w Wojsku Polskim, jaka to ogromna skala mordu rosjan na Polakach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5