Bez kasku na quada się nie wsiada !

2021-08-18 15:00:00 (ost. akt: 2021-08-18 14:31:12)

Autor zdjęcia: pixabay

Quad to coraz bardziej popularny pojazd. Jest chętnie fundowany w formie prezentów dla dzieci na wszelkiego rodzaju okazje. Kupno tego kosztownego podarunku wymaga jednak przemyślenia. Apelujemy do rodziców, aby zwrócili uwagę na to jakimi pojazdami poruszają się ich pociechy.
Pamiętajmy, że aby doszło do tragedii na takim pojeździe, wcale nie trzeba jechać szybko. Osoba nieposiadająca uprawnień, a więc nieznająca przepisów ruchu drogowego wystarczy, że z terenu posesji wyjedzie na drogę publiczną wprost pod samochód.

Tragiczne skutki takiego zdarzenia są łatwe do przewidzenia. Pamiętajmy, że niejednokrotnie ułamek sekundy decyduje o życiu.

Zdarzenia, w których uczestniczą kierujący tymi pojazdami są dobitnym przykładem na to, jak niebezpieczne w rękach dzieci mogą być maszyny typu quad.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że quadem kierować może osoba powyżej 14 roku życia posiadająca stosowne uprawnienia. Powierzanie sterów tego typu pojazdu dzieciom nieposiadającym odpowiedniego wieku i przeszkolenia często kończy się tragicznie.

Apelujemy do rodziców o odpowiednie zabezpieczanie quadów przed dziećmi, bowiem to dorośli ponoszą prawne konsekwencje przy takich zdarzeniach. Osoba dorosła widząc, że dziecko wsiada za kierownicę quada powinna zdecydowanie zareagować unikając tym samym przykrych a czasem nawet tragicznych w skutkach zdarzeń.

Udostępnianie kilkuletnim dzieciom quada jest z pewnością wielką frajdą dla naszych pociech. Pamiętajmy jednak, że quad to nie rower ani hulajnoga, a na dorosłych spoczywa obowiązek sprawowania należytej opieki nad dziećmi. Chwila zaniedbania lub nieuwagi może zakończyć się poważnym urazem i konsekwencjami na całe życie.

źródło: KPP Nidzica/Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5