Polecam książkę: Siddharta Hermanna Hesse

2021-08-23 10:00:00(ost. akt: 2021-08-23 10:02:34)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

LITERATURA \\ "Siddharta" to powieść niemieckiego pisarza Hermanna Hesse opublikowana w 1921 roku. Akcja powieści rozgrywa się w Indiach, w okresie oświecenia i nauczania Buddy.
Książka koncentruje się na duchowych poszukiwaniach tytułowego bohatera. Wychowany w religijnym, surowym domu, niezadowolony opuszcza swoje dotychczasowe życie razem ze swoim przyjacielem Govindą, aby dołączyć do grupy ascetów. Siddharta żyje w wyrzeczeniu przyjemności świata materialnego na rzecz religijnej medytacji. Tu również nie znajduje satysfakcji i opuszczając swojego przyjaciela zwraca się ku przeciwnemu życiu według ascetów. Czerpie przyjemności tylko ze świata materialnego i całkowicie mu się oddaje. W końcu i w tym momencie swojego życia znajduje tylko rozczarowanie. Ponownie postanawia odejść i w końcu jego poszukiwania do drogi oświecenia zostają osiągnięte, kiedy spotyka prostego przewoźnika i zaczyna rozumieć prawdziwą naturę świata i siebie.

"Siddharta" to urzekająca powieść. Utrzymana w prostym języku i spokojnej treści przedstawia życie bohatera, które tak naprawdę jest drogą życiową nas samych. Książka o rzeczach prostych, a zarazem ważnych. Przesłanie jest bardzo proste: żeby znaleźć sens, drogę i szczęście, człowiek musi wsłuchać się tylko w siebie. Nie jest to utwór będący uniwersalną prawdą, lecz zaledwie środkiem, który może nam pomóc ją odnaleźć. Po lekturze człowiek ma naprawdę wiele refleksji, a jest to cecha rzadka i ceniona przez wielu. Mało jest również książek napisanych tak prosto, a jednocześnie z tak mocnym przekazem.

Naprawdę gorąco polecam, jest to wyróżniająca się powieść, która urzeknie każdego - miłośnika powieści, osoby poszukującej duchowego ukojenia czy fanów literatury psychologicznej czy motywacyjnej.

Jakub Kępa

Lubisz czytać? Chcesz polecić książkę? Opisz swoją ulubioną pozycję czytelniczą i prześlij do nas na adres: nidzica@gazetaolsztynska.pl Nie zapomnij dołączyć zdjęcia!


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5