Warto obejrzeć muzeum w szkole w Waśniewie -Grabowie

2021-07-20 13:00:00 (ost. akt: 2021-07-20 13:05:27)
Dziennik lekcyjny

Dziennik lekcyjny

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

5 września 1997 roku to wyjątkowa data i wyjątkowa uroczystość. W sześćdziesiątą rocznicę istnienia Szkoły zostaje otwarty nowy obiekt szkolny z jedyną wówczas w gminie salą gimnastyczną. Na terenie starej szkoły powstaje muzem.
Warto to muzeum zobaczyć. Są w nim naprawdę bardzo ciekawe eksponaty nie tylko związane z nauką w szkole.

HISTORIA SZKOŁY


Nauka w Waśniewie, tak jak w wielu innych wioskach Polski przedwrześniowej, odbywała się w domach prywatnych. Dzięki staraniom nauczycieli i wydatnej pomocy władz terenowych, Inspektorat szkolny w Ciechanowie zatwierdził projekt budowy szkoły. Istotne znaczenie miał fakt, że w tym czasie powstawały w Polsce szkoły wzdłuż granicy niemieckiej w celu podniesienia patriotyzmu wśród obywateli. Budowę szkoły rozpoczęto w 1936 r., a po ponad roku oddano mury w stanie surowym. Wraz z utworzeniem szkoły nadano jej imię Zawiszy Czarnego.

Wybuch II wojny światowej sparaliżował dalsze prace. W okresie okupacji hitlerowskiej budynek szkolny przeznaczono na magazyn zbożowy. Podczas okupacji dla dzieci z Waśniewa i Krusza zorganizowane było tajne nauczanie, które prowadził pan Jerzy Borzuchowski.

Po wyzwoleniu przystąpiono do generalnego remontu budynku, a nauka nadal odbywała się w domach prywatnych. W 1950 roku rozpoczęto nauczanie w budynku szkoły. Wydział Oświaty w Mławie ustalił obwód szkolny: Bukowiec, Gwoździe, Krusze, Kownatki, Kukiełki, Pawełki, Sołdany, Waśniewo-Grabowo, Zaborowo, Szczepkowo-Zalesie.

W latach siedemdziesiątych szkoła zostaje pozbawiona imienia znamienitego rycerza Zawiszy Czarnego.

Rok 1985 otwiera nowy rozdział w historii naszej szkoły. Powstała inicjatywa budowy nowego budynku szkolnego. Powołano Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu lokalnej społeczności został przygotowany teren pod budowę, przywieziono materiały budowlane. Mimo problemów finansowych udało się wykonać stan surowy. Jednak brak środków finansowych spowodował, że prace trwały 12 lat. W 1993 roku nastąpił przełom. Ówczesny dyrektor wraz z zaprzyjaźnionym redaktorem – Stanisławem Czerwińskim podjęli intensywne starania pozyskiwania funduszy z Ministerstw oraz różnych fundacji i instytucji. Dzięki wsparciu lokalnych władz i zdobytym środkom inicjatywa rozbudowy Szkoły doczekała się szczęśliwego finału.

5 września 1997 roku to wyjątkowa data i wyjątkowa uroczystość. W sześćdziesiątą rocznicę istnienia Szkoły zostaje otwarty nowy obiekt szkolny z jedyną wówczas w gminie salą gimnastyczną. Podczas uroczystości przekazano ufundowany przez społeczeństwo Sztandar i przywrócono Szkole imię Zawiszy Czarnego.

źródło: https://spwasniewo.edupage.org/a/historia-szkoly-1


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5