Zanim wyjedziesz na przejażdżkę - sprawdź swój rower i przypomnij sobie podstawowe przepisy

2021-07-07 08:00:00(ost. akt: 2021-07-06 18:30:00)

Autor zdjęcia: pixabay

Pogoda zachęca do przejażdżek rowerowych. Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na rodzinne spędzanie czasu wolnego i rekreację, a dla innych to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły, czy po zakupy. Zanim jednak wyjedziesz na przejażdżkę sprawdź swój rower i przypomnij sobie podstawowe przepisy.
Niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie teraz, gdy pogoda zachęca do wakacyjnych przejażdżek, warto przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów, ale także właściwie wyposażony rower.

Każdy rower musi posiadać:

co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem,

co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe

co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem

co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,

dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Rowerzyst zadbaj o swoją widoczność na drodze

W miarę możliwości kierowcy jednośladów powinni nosić odzież w jaskrawych kolorach i korzystać z odblasków, w postaci np. opaski czy kamizelek. Rowery w warunkach niedostatecznej widoczności muszą być oświetlone, nie wystarczą, więc latarki na głowach czy w rękach, zamiast na pojazdach. Warto też nałożyć kask (choć nie jest on obowiązkowy).

Policjanci przypominają

Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym jazda po chodniku rowerem jest zabroniona. Rowerzysta na terenie miasta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej, a jeżeli takiej nie ma, powinien jeździć ulicą.

Rowerzysta może jechać po chodniku, kiedy:

Opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,

Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).”

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Warto tez pamiętać, że zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych. Zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych.


Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą

Jednoślady giną zwykle spod sklepów, z posesji lub z niezamkniętych pomieszczeń. Zdarza się również, że złodzieje włamują się do piwnicy czy garażu, gdzie rowery są przechowywane. Aby ustrzec się takich nieprzyjemnych sytuacji należy zawsze pamiętać o zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą. Niestety, nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie przed jego utratą. Złodziej nawet nie kradnąc całego roweru, może łatwo przywłaszczyć sobie jego element np. koło czy siodełko. Można w dużym stopniu ograniczyć ryzyko kradzieży, zachowując się rozsądnie i odpowiedzialnie.

Rowerzysto!

Nie zostawiaj, choćby na chwilę, niezabezpieczonego roweru w miejscach publicznych i na klatkach schodowych.

Nie trzymaj niezabezpieczonego roweru w piwnicy, suszarni czy innych pomieszczeniach gospodarczych.

Pamiętaj, że nie ma zapięć nie do pokonania jednak można w znacznym stopniu utrudnić kradzież a nawet do niej zniechęcić stosując odpowiednie zabezpieczenie.
kpp

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5