Jak się zachować w czasie burzy?

2021-06-25 16:00:00 (ost. akt: 2021-06-25 13:10:18)

Autor zdjęcia: Pixabay

Burza to szybko przemieszczające się, niebezpieczne zjawisko pogodowe.Może zaskoczyć nas wszędzie, w domu, na świeżym powietrzu, w podróży - bez względu na to gdzie się znajdujemy, nie ignorujmy zagrożenia jakie się z nią wiąże. Bądźmy mądrzy przed szkodą i pamiętajmy, prawidłowe zachowanie podczas burzy powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.
W domu:

> zapewnij sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa;
> zastanów się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteś w centrum burzy lub huraganowego wiatru, zejdź do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądź pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien;
> usuń z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie;
> sprawdź zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpiecz je skutecznie przed otwarciem. Pamiętaj również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien;
> nie wychodź lub wyjeżdżaj z domu, jeśli nie musisz (przełóż odwiedziny lub zakupy);
> wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki);
unikaj korzystania z telefonu komórkowego.

Chwilowe, bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa.

W terenie:

> O ile to możliwe, wejdź jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekaj burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:
> nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniesz porażony prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny;
> unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje.
Jeżeli nie masz możliwości takiego ukrycia się, wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół);
> odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj;
wyjdź natychmiast z wody;
> unikaj używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłącz.

A co jeśli w pobliżu nie ma budynku, samochodu, czy kompleksu leśnego, a ty znajdujesz się na terenie odkrytym? Przede wszystkim zdejmij z siebie wszystkie metalowe przedmioty i koniecznie wyłącz telefon komórkowy. Kucnij i obejmij rękami kolana. Nie leż płasko, lecz postaraj się zajmować jak najmniej miejsca.

Gdy jedziemy pojazdem:

> pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy;
> nie zatrzymuj się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa;
> jeśli zaskoczy Cię burza, a nie możesz wejść do bezpiecznego budynku, pozostań w samochodzie.

Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.

Zwracajmy uwagę i stosujmy się do alertów wysyłanych w formie sms-ów przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Informacje te mają nas ostrzec przed mogącymi wystąpić zagrożeniami oraz lepiej przygotować na niebezpieczne zjawiska pogodowe.
KPP

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5