To dla mnie ogromna szansa

2021-06-22 19:00:00 (ost. akt: 2021-06-22 18:25:53)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

FC Bayern World Squad to projekt 31-krotnego mistrza Niemiec Bayernu Monachium, mający na celu pomoc w spełnieniu marzeń. Do akcji zakwalifikowało się 15 zawodników z 15 różnych krajów. Jednym z uczestników tego przedsięwzięcia będzie uczeń liceum ZSZiO w Nidzicy Mateusz Sobotka.
Do projektu zgłosiło się 654 zawodników z 64 państw prezentując swoje umiejętności w ponad 1 200 krótkich filmikach. Jedynym wymaganiem do dołączenia do projektu było urodzenie się w roku 2003 lub 2004.

Za skauting i proces wybierania zawodników odpowiedzialni byli Mistrz Świata z 1990 roku i były kapitan Bayernu Monachium Klaus Augenthaler oraz międzynarodowy trener młodzieżowy Christopher Loch.

To oni również poprowadzą sesje treningowe z młodymi talentami, podczas których szczególny nacisk położony zostanie na budowę drużyny, wymianę kulturalną oraz aspekty sportowe. W połowie sierpnia zacznie pojawiać się 6 częściowy film dokumentalny o projekcie FC Bayern World Squad pokazywany na YouTube'owym kanale FC Bayernu.

Mieszkający w Nidzicy Mateusz Sobotka to jedyny uczestnik z Polski, który zakwalifikował się do projektu.

— Jak dowiedziałeś się o projekcie?
— Zadzwonił do mnie pewien menadżer, z którym jakiś czas temu miałem kontakt i opowiedział o tym projekcie. Powiedział, że ma możliwość rekomendacji jednej osoby z Polski.

— Na czym będzie polegał projekt?
— Projekt zakłada skomponowanie drużyny, która ma składać się z 15 osób z 15 różnych krajów. W związku z tym, do 28 czerwca będziemy trenować w Niemczech pod okiem trenerów Bayernu Monachium, po czym od 28 czerwca do 10 lipca jedziemy na obóz do Meksyku, gdzie będziemy trenować dwa razy dziennie i grać sparingi z lokalnymi drużynami.

— W jaki sposób dotychczas rozwijałeś się piłkarsko?
— Zaczynałem od gry w szkolnej drużynie UKS 2 Nidzica. Potem trenowałem w Starcie Nidzica, w grupach młodzieżowych, a cały rok 2020 przetrenowałem i grałem w drużynie seniorów, co przyczyniło się przenosinami do drużyny u17 Stomilu Olsztyn na początku 2021 roku.

— Przygotowujesz się w jakiś specjalny sposób do wyjazdu?
— Oprócz treningów z drużyną, staram się też ćwiczyć indywidualnie. A jeśli chodzi o inne przygotowania to mamy dużo przygotowań formalnych, uzupełniania dokumentów itp.

— Jak możesz się rozwinąć dzięki temu projektowi?
— Jest to ogromna szansa jeśli chodzi o rozwój sportowy, możliwość porównania poziomu piłki nożnej w Polsce do poziomu z zagranicy. Możliwość zapisania się w notesach skautów z całego świata. Ale najważniejszy jest fakt, że będzie to fajnie spędzony czas i świetna przygoda.

Jakub Jankowski

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5