Zamiast sesji, transmisja wyników głosowania

2021-06-13 10:00:00 (ost. akt: 2021-06-12 12:45:19)

Autor zdjęcia: zrzut ekranu

KOZŁOWO|| 28 maja odbyła się transmisja z ustalenia wyników głosowania nad projektami uchwał. Od niemal początku pandemii radni obradują korespondencyjnie. — Nie spotykamy się na sesjach. Dostajemy pakiety do głosowania — mówią.
Przewodnicząca rady gminy Kozłowo, otwierając transmisję na żywo, powołuje się na przepisy związane z pandemią.

Jest to jedyna rada w naszym powiecie, której obrady, nie odbywają się nawet zdalnie. Sesja rady to właściwie ustalenie wyników głosowania nad projektami uchwał.

Po to wprowadzono transmisje sesji na żywo, żeby mieszkańcy gminy mogli ją oglądać, wysłuchać dyskusji radnych, zapytań radnych, wyjaśnień związanych z projektami uchwał.

Czego z transmisji może dowiedzieć się mieszkaniec? Jak wygląda sesja rady gminy w Kozłowie?

Otóż, w sali obrad widzimy przewodniczącą rady Alicję Hołubowicz i pracownika Annę Jacyno oraz informatyka, odpowiedzialnego za transmisję.

Przewodnicząca informuje, że jest to transmisja z ustalenia wyników głosowania, podaje podstawę prawną takiej formy obradowania.

Informuje, że pakiety do głosowania zwróciło 15 radnych.

Panie przystępują do otwierania pakietów. Słychać szelest otwierania kopert. Następnie przeliczają pakiety i sprawdzają, czy są oświadczenia.

Później każdy pakiet rozkładają na stole przykrytym zielonym obrusem. Zasada układania pakietów jest taka, że każdy pakiet rozkładany jest na poszczególne uchwały.

Słyszymy: najpierw będzie to, to, to. Tu mamy budżet. Najpierw będzie to, potem budżet. Pielgrzymowo, Szkudaj, droga Sławka Wielka, Kozłowo, Pielgrzymowo, zmiany w budżecie.

Po około 17 minutach pakiety są rozłożone. Wówczas przewodnicząca rady gminy Kozłowo Alicja Hołubowicz mówi: przechodzimy do uchwał i czyta tytuł uchwały, nie podając jej treści i liczy głosy za, przeciw i wstrzymujące się, a następnie oświadcza: uchwała została przyjęta. Anna Jacyno wyniki głosowań zapisuje.

Taka sama procedura jest stosowana przy wszystkich projektach uchwał.

Po podaniu wyników głosowania przewodnicząca mówi: dziękuję bardzo. Zamykam transmisję. Transmisja trwała niecałe 30 minut.

Czego mieszkaniec się dowiedział z takiej transmisji? Oceńcie sami.

Sesje w gminach Janowo, Janowiec Kościelny przez cały czas odbywały się stacjonarnie z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

Rada miejska obradowała zdalnie. Ostatnia sesja odbyła się stacjonarnie.

Rada powiatu również obradowała zdalnie.

Radni mogli dyskutować nad projektami uchwał, zgłaszać wnioski, zadawać pytania i wysłuchać odpowiedzi, a nawet się posprzeczać. Doskonale o tym wie sekretarz gminy Kozłowo Jacek Jankowski, który jest radnym rady powiatu.2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5