Jednośladem bezpiecznie do celu. Sezon na motocykle

2021-05-11 14:00:00 (ost. akt: 2021-05-11 09:55:05)

Autor zdjęcia: KPP NML

Motocykle - dla jednych pasja i styl życia, dla innych zupełnie niezrozumiałe hobby. Kierowcy jednośladów nie mogą cieszyć się swoją pasją przez cały rok, więc gdy tylko pogoda sprzyja, wyruszają na drogi.
Z każdym dniem na drogach regionu przybywa motocyklistów. Warto przypomnieć o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa- zarówno kierowcom, jak i miłośnikom jednośladów.

Motocyklisto zadbaj o swoje bezpieczeństwo

W samochodzie chroni nas pas bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, strefy zgniotu. Motocyklistę chroni przede wszystkim własny rozsądek. To on bardzo często warunkuje bezpieczeństwo. Każdy odpowiedzialny pasjonat jednośladu wie jak ważny jest odpowiedni strój. Kurtki ochronne, przeciwurazowe buty, odpowiednie rękawice i oczywiście kask- powinny być zupełną oczywistością. Widok motocyklisty w kamizelce, czy szelkach jest już prawie regułą. Kompletny strój motocyklowy może ochronić kierowcę jednośladu przed poważnymi skutkami zdarzenia : każde otarcie, kolizja, to pewny kontakt ciała motocyklisty z powierzchnią.

Ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z jednośladem powinni pamiętać o kilku elementach, które wpływają na bezpieczeństwo:

- Z motocyklem trzeba się dobrze poznać- jak zachowuje się podczas jazdy w różnych warunkach pogodowych, przy różnych prędkościach, jak zachowuje się w sytuacjach takich jak np. awaryjne hamowanie, zmiana kierunku jazdy, omijanie przeszkody, czy pokonywanie zakrętów.

- Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Szybka jazda nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna. Wystarczy, że na drodze znajdzie się ciecz czy piach, a opanowanie motocykla może być szalenie trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy. Warto też pamiętać, że motocyklista jest zdecydowanie mniej widoczny dla kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą różnicą prędkości motocyklista naraża własne życie- bo inni kierowcy mogą po prostu go nie widzieć.

- Wszystkie manewry muszą być odpowiednio wcześnie i wyraźnie zasygnalizowane.

- Brawura, ryzykowne popisywanie się umiejętnościami mogą kosztować życie.

Kierowco patrz w lusterka

Kierowcy muszą wziąć pod uwagę, że z każdym wiosennym dniem motocyklistów będzie przybywać. Hasło: „ patrz w lusterka” nabiera szczególnej wagi. W nadchodzących miesiącach uwaga i koncentracja za kierownicą aut powinna być na maksymalnym poziomie. Przed podjęciem manewru wyprzedzania kierowcy muszą się upewnić, czy bezpiecznie mogą to zrobić.

Razem bezpiecznie do celu

W ruchu drogowym nie ma miejsca na stereotypy. Kiedy zaczyna się sezon na jednoślady, często słyszy się głosy… „a kierowcy zawsze..”, „ci motocykliści to..”, „a w ogóle rowerzyści…”. Takie zdania nie prowadzą do konstruktywnej dyskusji. Zdarza się, że kierowcy, którzy przesiądą się na rower, czy motocykl zauważają, jak niesprawiedliwie oceniali innych zza kierownicy swojego auta. Inaczej postrzegamy ruch drogowy jako piesi, jako motocykliści, czy jako kierowcy. Zasada natomiast jest jedna. Wszyscy są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, każdy ma określone prawa i obowiązki. Nie ma dwóch stron barykady-wszyscy powinni stać po jednej stronie, by zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze.

(mk)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5