Zapytaj psychoterapeutkę: objadanie się

2021-05-08 10:00:00 (ost. akt: 2021-05-05 11:31:57)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Nadmierne objadanie wywodzi się z zaburzeń jedzenia. Pierwszy etap choroby podobny jest do bulimii, ale osoby objadające się wcale nie muszą wymiotować.
Przyjmują za duże ilości jedzenia, często kilkakrotnie przewyższające ich zapotrzebowanie. Osoby objadające się tyją, czują się ociężałe, nieatrakcyjnie. Ich wygląd zewnętrzny i choroby pojawiające się z otyłości mogą prowadzić do depresji i wycofania społecznego.

Ludzie objadający się czują głęboką pustkę, osamotnienie, nawet gdy są wśród ludzi. Ciężar ciała fizyczny powoduje częste zmęczenie albo rezygnację z aktywności, aby się nie męczyć. Ciężar natomiast jest też psychiczny. Osoba objadająca się symbolicznie je za dwóch, albo trzech. Tak jakby dźwigała ciężar nie tylko za siebie. Jakby miała poprzez siebie utrzymać jeszcze kogoś przy życiu. Są osoby, którym nie pomagają żadne diety czy ćwiczenia i jak tylko zaprzestaną odchudzania natychmiast tyją. Przyczyna takiego stanu może leżeć w psychice. Jakby nieświadomie nie wolno było schudnąć.

Wzorców objadania się jest wiele. Można powiedzieć, że osoby objadające się szukają w jedzeniu oparcia, miłości, ukojenia. Kiedy np. słodycze utulają jak kochająca matka. Zakazanie nadmiernego jedzenia skutkowałoby podobną reakcja jak odebranie dziecku matki. Objadanie się może również świadczyć o próbie rozładowania stresu, napięcia i złości, których nie można było, albo nie umiało się w pełni wyrazić. I tu rozpoczyna się praca nad sobą jak w bezpieczny sposób nie objadać się i zamiast w jedzeniu szukać miłości i akceptacji wśród ludzi, a także umieć wyrażać emocje.

Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta

Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.


pagina: rozmaitości

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5