Cyberprzestępcy nie próżnują. Wymyślili nowy sposób oszustwa!

2021-04-30 09:00:00 (ost. akt: 2021-04-30 08:42:21)

Autor zdjęcia: KPP Nidzica

Dostaliście może SMS-a o niezapłaconym mandacie w wysokości 10 zł? Nie otwierajcie go! To oszustwo. Możecie stracić kasę z konta!
Wiadomość SMS o dopłacie do przesyłki już była. Teraz czas na informację o niezapłaconym mandacie karnym.

„Posiadasz niezapłacony mandat karny! W dn. … sprawa zostanie skierowana do sadu. Kwota 10.00 PLN Opłata: https://.......” - to treść wiadomości od przestępcy, który chce wyłudzić nasze dane, a w rezultacie ukraść pieniądze z naszego konta bankowego.

Wiadomość o dopłacie do przesyłki i niezapłaconym mandacie łączy krótka treść, mała kwota do zapłaty i link z przekierowaniem do formularza w celu uzupełnienia „niezbędnych” danych celem sfinalizowania sprawy.

Strona, na którą zostaliśmy przekierowani jest do złudzenia podobna do strony logowania do banku czy do szybkich płatności.

Kolejny krok to wpisanie przesłanego SMS-em hasła zabezpieczającego. Jeśli postąpimy zgodnie z instrukcjami cyberprzestępcy, możemy być pewni, że za chwilę nasze pieniądze zostaną przelane na jego konto.

Chcąc nie stać się ofiarą tego przestępczego procederu najlepiej zignorować otrzymany SMS, nie klikać w załączony link.

Pochopne działanie może skutkować tym, że zgromadzone pieniądze – czasem oszczędności całego życia – mogą zmienić właściciela.

Nie daj się oszukać! Weryfikuj otrzymane wiadomości, nie odpisuj i nie otwieraj przesłanych linków od nadawców którzy budzą Twoje wątpliwości, zwróć uwagę na pisownię – oszuści często nie używają polskich znaków, robią błędy ortograficzne i stylistyczne – to kilka podstawowych zasad, które mają pomóc uniknąć kosztownego błędu.

Przypominamy, funkcjonariusz Policji może nałożyć mandat karny za popełnione wykroczenie w kwocie od 20 do 500 zł.

Ostrzegamy przed wiadomościami SMS od nadawcy „M.A.N.D.A.T”, z których treści wynika, że mamy rzekomo niezapłacony mandat karny na kwotę 10 PLN. Apelujemy, jeżeli trafił do Ciebie taki SMS – zignoruj go i uniknij kosztownego błędu!

kpp, roz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5