Nauka pełna ekscytujących przygód

2021-05-02 16:00:00 (ost. akt: 2021-05-02 11:10:08)
Dariusz Wółkiewicz - dyrektor ZSZiO w Nidzicy

Dariusz Wółkiewicz - dyrektor ZSZiO w Nidzicy

Autor zdjęcia: Anna Skuza

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy to szkoła z bogatą ofertą edukacyjną. Szkoła, która chce się rozwijać musi iść z duchem czasu i dostosowywać swoją ofertę do aktualnych potrzeb młodych ludzi i wyzwań współczesnego świata. Taką właśnie szkołą jest ZSZiO w Nidzicy.
— W 2019 roku udało się utworzyć w liceum klasę wojskową. Skąd taki pomysł?
— Inspiracją do powstania klasy wojskowej w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy byli m.in., absolwenci naszej szkoły, którzy swoją karierę zawodową związali z wojskiem. Wymienię tu chociażby gen. Zbyszka Czerwińskiego, kapitana Andrzeja Purzyckiego czy niedawnego absolwenta Dominika Pyrackiego – obecnie studenta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Decyzja o powstaniu klasy wojskowej była też odpowiedzią szkoły na zapotrzebowanie absolwentów klas ósmych naszego powiatu, którzy podczas spotkań ze mną często pytali o ten profil.


— Decyzja zapadła. I co dalej?

— Od pomysłu do realizacji droga daleka. Najpierw nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa i zarazem wicedyrektor szkoły Krzysztof Grochowski opracował innowację pedagogiczną ukierunkowaną na edukację wojskową.


— Czego ona dotyczyła? Jakie były jej założenia?

— Zgodnie z ideą innowacji, uczniowie klasy wojskowej są kształceni według poszerzonego programu nauczania o zajęcia z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa, wychowania fizycznego i wiedzy o społeczeństwie. Zdobywają wiedzę o siłach zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i regulaminach wojskowych. Podczas realizacji programu poznają symbole narodowe i wojskowe oraz znaki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nabywają umiejętności z zakresu musztry indywidualnej i zespołowej. Ponadto uczniowie biorą udział w specjalistycznych szkoleniach wojskowych: strzeleckich, sanitarnych, technik samoobrony, logistycznych, terenoznawstwa, taktyki wojskowej i łączności. Wszystkie zajęcia zakresu wojskowości prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę mundurową. 
A ponieważ nasza szkoła przykłada dużą wagę do wychowania młodzieży, uczniowie kształceni są w duchu patriotyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji kultury polskiej. Zajęcia wojskowe doskonalą u młodych ludzi postawę odwagi, honoru i szacunku do drugiego człowieka. Edukacja wojskowa to także dbałość o wszechstronny rozwój fizyczny, zdobywanie wiadomości i umiejętności samokontroli, samooceny i samodzielnego podejmowania działań usprawniających funkcjonowanie organizmu.
W trakcie edukacji uczniowie poznają specyfikę pracy w wojsku, uczestniczą w obozach sprawnościowych i specjalistycznych szkoleniach. Klasy wojskowe to nie tylko nauka pełna ekscytujących przygód, ale pierwszy i zarazem najważniejszy krok do zdobycia wymarzonego zawodu.
Profil wojskowy ma na celu przygotowanie uczniów do służby w wojsku lub innych służbach mundurowych oraz do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie mundurowe.

— Zanim powstała klasa wojskowa nawiązaliście współpracę z jednostkami wojskowymi. Na czym ta współpraca polega?
— Zawsze wychodzę z założenia, że aby mówić o współpracy muszą z tego płynąć korzyści zarówno dla jednej jak i drugiej strony. Dzięki podpisanemu porozumieniu z 20. Bartoszycką Brygadą Zmechanizowaną uczniowie mogli uczestniczyć w wyjazdach do jednostki wojskowej. Pobyty w jednostce zrobiły na uczniach duże wrażenie. Młodzież poznała zasady funkcjonowania jednostki, miała możliwość poznać sprzęt wojskowy, a nawet skorzystać z symulatora strzelania artyleryjskiego. Jednostka zapewnia nam też bezpłatny transport. Żołnierze 20. BBZ uczestniczą w szkoleniu uczniów, m. in. z zasad samoobrony. 4 Warmińsko – Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej brała udział w spotkaniach z młodzieżą na terenie szkoły, żołnierze prezentowali najnowszą broń wykorzystywaną obecnie w wojsku. My zaś użyczyliśmy im swojego terenu w Brzeźnie Łyńskim na ćwiczenia wojskowe. W planach mamy wyjazdy uczniów na poligon, a cały cykl kształcenia kończyć będzie się obozem szkoleniowym. W tym roku szkolnym z powodu pandemii musieliśmy odwołać dwa wyjazdy do jednostki wojskowej, ale zapewne to nadrobimy.

— Czy w pierwszym roku funkcjonowania kierunku było duże zainteresowanie tym właśnie profilem?

— W roku 2019 w klasie wojskowej było 13 uczniów, ale już w bieżącym roku szkolnym klasa wojskowa liczy 25 osób.

— Czy klasa wojskowa ma taki sam program nauczania jak pozostałe profile w liceum?
— Tak. Uczniowie uczą się takich samych przedmiotów jak w każdej innej klasie ogólniaka. Mają poza tym dodatkowy przedmiot: przygotowanie wojskowe. Udało się nam zaprosić do współpracy wspaniałego nauczyciela zajęć wojskowych majora Piotra Jurasia z Ostródy.

— Na zajęciach z przygotowania wojskowego młodzież uczy się...?
— Klasa wojskowa, która powstała w ubiegłym roku szkolnym przez pierwszy rok ćwiczyła musztrę, poznała w praktyce techniki samoobrony, miała zajęcia strzeleckie oraz wizyty studyjne w zaprzyjaźnionych jednostkach wojskowych.

— Jak uczniowie radzą sobie z takimi niecodziennymi zajęciami szkolnymi?

 — Major Juraś ma świetny kontakt z młodzieżą i, jak twierdzi, uczniowie nie wymagają jakiejś szczególnej motywacji. Bardzo chętnie angażują się we wszystkie zajęcia wojskowe i są bardzo ambitni. Mają już nawet sukcesy – przed Świętem Odzyskania Niepodległości w 2019 roku, w pierwszym roku funkcjonowania klasy, uczniowie wzięli udział w wojewódzkim turnieju proobronnym i zdobyli brązowy medal! Być może w tym roku szkolnym sukces byłby jeszcze większy, gdyby nie odwołano zawodów ze względu na pandemię.

— Uczniowie chodzą na zajęcia lekcyjne w mundurach?

— Tak i to ich wyróżnia. W 2019 roku sami musieli kupić sobie mundury. Nie było z tym problemu. Przed pandemią, w każdą środę, korytarze szkolne zapełniały się wojskowymi barwami, co budziło zainteresowanie i ciekawość społeczności szkolnej, a uczniowie klasy wojskowej czuli się wyróżnieni i zaszczyceni nosząc mundury.
 
— W 2020 roku wystąpiliście do MON o dotację?
— Po roku ciężkiej, ale i owocnej pracy, wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministerstwa Obrony Narodowej o uzyskanie pozytywnej decyzji w sprawie utworzenia oddziału przygotowania wojskowego (dawniej certyfikowane klasy wojskowe). Dzięki pozytywnej decyzji MON szkoła otrzymała dotację w wysokości prawie 100 tys. złotych z przeznaczeniem głównie na pomoce naukowe, ale także na ubiór dla uczniów. Mamy też wskazaną  jednostkę wojskową, która jest naszym opiekunem  – 9.Batalion Dowodzenia w Olsztynie.

— Dlaczego warto chodzić do klasy wojskowej?
— Dla wszystkich młodych ludzi, którzy planują związać swoją przyszłość z wojskiem, a obecnie są na etapie wyboru szkoły średniej, nauka w takiej formule jak klasa mundurowa, może być doskonałym wstępem do kariery wojskowej. Klasy wojskowe są nie tylko kuźnią kadr dla wojska, policji i straży pożarnej czy innych służb mundurowych, ale także zapewniają dobre przygotowanie do egzaminów kwalifikujących do pracy w tych służbach. Aby zostać zawodowym żołnierzem, absolwenci klasy wojskowej mają skrócone z 90 do 12 dni szkolenie przygotowawcze. Starający się zaś o przyjęcie na wyższe studia wojskowe otrzymują dodatkowe punkty przy rekrutacji. Poza tym, ucząc się w tej klasie, uczniowie mogą realizować swoje pasje i jednocześnie zdobywać wiedzę ogólną na wysokim poziomie. Uczą się dyscypliny, radzenia sobie ze stresem, zachowania się w sytuacjach trudnych. Zdobywają także umiejętności współpracy w zespole i rozwijają swoją sprawność fizyczną.
Wartością dodaną ukończenia klasy o profilu wojskowym jest fakt, że specjalistyczna wiedza zdobyta w trakcie kolejnych lat nauki będzie wartościowa niezależnie od zawodowej drogi, którą absolwenci ostatecznie wybiorą.
Zapraszam do klasy wojskowej, a także do zapoznania się z całą ofertą naszej szkoły. Poza klasą wojskową dysponujemy innymi, równie ciekawymi i perspektywicznymi kierunkami kształcenia.

Halina Rozalska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paweł Głażewski #3065750 2 maj 2021 22:01

    Nauczyciele kształcący ludzi myślących nie roboty bez wyobraźni.Pozdrowienia dla kadry! Dziękuję za wszystko!

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5