„Wydmuchał” 2,7 promila alkoholu

2021-04-20 16:00:00 (ost. akt: 2021-04-20 13:45:51)

Autor zdjęcia: wm.policja.gov.pl

Piłeś? Nie jedź! Niestety, wczorajszy dzień pokazał, że nie wszyscy tak uważają. Minionej doby nidziccy policjanci wyeliminowali z ruchu nietrzeźwego rowerzystę i kierującego osobowym VW oraz 33-latka, który podczas badania stanu trzeźwości „wydmuchał” 2,7 promila alkoholu.
Każdy bez względu na to, czy siada za kierownicę samochodu, na rower czy inny pojazd pod wpływem alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu. Ponadto, kierujący z krążącymi promilami w organizmie stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Wczoraj (19 kwietnia) nidziccy policjanci kilkukrotnie interweniowali wobec nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.

Około godz. 11:00 w Muszakach policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Badanie stanu trzeźwości 38-letniego mieszkańca gm. Janowo wykazało 1,3 promila alkoholu w jego organizmie. Niebawem mężczyzna odpowie przed sądem za popełnione wykroczenie. Grozi mu kara aresztu, grzywny do 5000 zł oraz zakaz kierowania rowerem na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

W tym samym czasie, dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał informację o zdarzeniu drogowym w pobliżu miejscowości Łyna. Z ustaleń policjantów zadysponowanych do obsługi interwencji wynikało, że 33-latek kierujący samochodem osobowym marki VW podczas manewru wyprzedzania uderzył w tył pojazdu BMW, wpadł w poślizg a następnie wywrócił pojazd w przydrożnym rowie. Wskutek kolizji – jak się okazało - spowodowanej przez nietrzeźwego, żaden z uczestników nie doznał obrażeń. Z badania stanu trzeźwości wynikało, że w organizmie sprawcy zdarzenia drogowego krąży 2,7 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto, ze sprawdzenia w policyjnych systemach wynikało, że pojazd marki VW, którym spowodował kolizję, jest niedopuszczony do ruchu. Niebawem o losie 33-latka z gm. Nidzica zdecyduje sąd. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego mężczyzna nie uniknie poniesienia odpowiedzialności za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym.

Kolejny nietrzeźwy kierujący wyeliminowany z ruchu został zatrzymany przez policjantów kilka minut przed godz. 20:00 na terenie Nidzicy. Podczas sprawdzenia stanu trzeźwości w trakcie kontroli drogowej okazało się, że 62-letni nidziczanin przemieszczał się ulicami miasta samochodem osobowym marki VW pod wpływem alkoholu. Z uwagi na problem z przeprowadzeniem badania, od mężczyzny pobrano krew celem określenia ilości krążących w niej promili. Od ich ilości zależy, czy mężczyzna odpowie za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, czy za wykroczenie kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu.

Ponadto obsługiwali groźnie wyglądającą kolizję drogową spowodowaną przez Niebawem ze swojego braku rozsądku i nieodpowiedzialności na drodze wszyscy będą tłumaczyć się przed sądem.

Polskie prawodawstwo określa dwie progowe ilości alkoholu w organizmie:

> stan po użyciu alkoholu (zawartość alkoholu w organizmie wynosi bądź prowadzi do stężenia we krwi od 0,2do 0,5‰ lub od 0,1 do 0,25 mg na 1 dm³ w wydychanym powietrzu);

> stan nietrzeźwości (pow. 0,5‰ lub powyżej 0,25 mg na 1 dm³ w wydychanym powietrzu).

Jeżeli piłeś - nie jedź! Jeżeli posiadasz wiedzę, że osoba pod wpływem alkoholu wsiadła za kierownicę, nie bądź obojętny wobec takich sytuacji. Pamiętaj, brak reakcji jest niejako przyzwoleniem na kierowanie na „podwójnym gazie”. Nie wahaj się, skorzystaj z numeru alarmowego 112 i przekaż niezbędne informacje. Na drodze nie ma miejsca dla nietrzeźwych!
kpp

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5