4 maja rusza maraton maturalny

2021-05-03 16:25:00 (ost. akt: 2021-05-03 16:19:43)
fot.1. Eliza Józefowicz

fot.1. Eliza Józefowicz

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

EDUKACJA || To już kolejny rok, jak egzamin maturalny odbywać się będzie w czasach pandemii w reżimie sanitarnym. W tym roku minister edukacji "odchudził" wymagania egzaminacyjne. W naszym powiecie do matury przystąpi 140 uczniów.
O przygotowaniu uczniów do egzaminu maturalnego rozmawiamy z Elizą Józefowicz, uczennicą Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, która na poziomie podstawowym będzie zdawała, jak wszyscy abiturienci, z języka polskiego i matematyki oraz z języka angielskiego. Natomiast na poziomie rozszerzonym wybrała geografię i język angielski.

Czy boi się egzaminu?
— Zdecydowanie bardziej boję się matematyki niż języka polskiego, ponieważ ten przedmiot nie jest moją mocną stroną, nie przepadam za nim i muszę wkładać dużo pracy, żeby mieć przystępne wyniki. A język polski lubię, zostałam dobrze przygotowana przez panią polonistkę do matury, więc myślę, że nie mam czego się obawiać — mówi Eliza.

Sprawdzianem dla maturzystów była próbna matura. Jak dodaje Eliza, próbna matura poszła jej przyzwoicie jeśli chodzi o język angielski i polski, natomiast wynik z matematyki nie był zadowalający.

— Ale, jak już wspomniałam, ten przedmiot nie jest moją mocną stroną, więc nie liczyłam na wysoki rezultat — mówi.

Maturzyści w roku poprzednim, jak i obecnym, uczyli się zdalnie.
Czy to wpłynęło na ich przygotowanie? Na pewno tak.

— Staram się wyciągać jak najwięcej z powtórek, które mamy obecnie na lekcjach z przedmiotów maturalnych. Dodatkowo sama rozwiązuję różne arkusze, przypominam najważniejsze informacje, oglądam dużo ciekawych wykładów dla maturzystów w internecie.

Przez edukację zdalną musiałam pracować sama o wiele więcej. Jest duża różnica między zajęciami stacjonarnymi, a tymi w internecie, więc nadrabiać trzeba sporo na własną rękę. Cieszę się, że nie będzie egzaminu ustnego, ponieważ dla mnie osobiście byłby zdecydowanie bardziej stresujący od pisemnego. Lepiej radzę sobie z przelewaniem wiedzy na papier niż w sposób ustny — podkreśla Eliza.

I dodaje: — Dobrze, że jest mniej lektur obowiązkowych, bo to mniej treści do opanowania, co na pewno ułatwia maturę, szczególnie, że przy edukacji zdalnej ciężko omówić rzetelnie lektury.

Matury ruszają tuż po majówce. Już 4 maja maturzyści zasiądą w ławkach szkolnych i będą pisali egzamin z języka polskiego, następnego dnia z matematyki, a 6 maja z języka nowożytnego.

W tym roku minister edukacji zdecydował, że zadania do matury nie będą opracowywane na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, ale na podstawie wymagań egzaminacyjnych opracowanych przez ministerstwo.

Centralna Komisja Egzaminacyjna już w grudniu podała wymagania egzaminacyjne, które były podstawą do opracowania arkuszy egzaminacyjnych.

W przypadku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów.

Egzamin maturalny z języka polskiego będzie trwał 170 minut. Za wypracowanie można będzie otrzymać maksymalnie 50 punktów. Będą trzy tematy do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego. Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.

Część ustna egzaminu będzie nieobowiązkowa. Mogą jednak przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Zredukowano również liczbę obowiązkowych tekstów kultury.

W rozporządzeniu ministra edukacji opublikowanym czytamy, że będą to: Bogurodzica, Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalm, Adam Mickiewicz - Dziadów część III, Pan Tadeusz, Bolesław Prus - Lalka, Stanisław Wyspiański - Wesele, Bruno Schulz – wybrane opowiadanie, Witold Gombrowicz - Ferdydurke (w całości lub w części), wiersze wybranych poetów oraz inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela, a także: wybrane filmy z twórczości polskich reżyserów, homilia Jana Pawła II wygłoszona 2 czerwca 1979 roku w Warszawie na Placu Zwycięstwa (Piłsudskiego) – nagranie telewizyjne.

Obowiązkowy egzamin z matematyki będzie trwał 170 minut. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte. Zadań otwartych będzie 7, czyli o 2 mniej niż w latach poprzednich.

Obowiązkowy egzamin z języka obcego nowożytnego będzie trwał 120 minut.
Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte. Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym będzie nieobowiązkowe.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5