600-lecie powstania miasta Janowa

2021-04-17 16:00:00 (ost. akt: 2021-04-15 16:46:53)

Autor zdjęcia: Paweł Adamski

Z tej okazji powołany został przez Wójta Gminy Janowo Grzegorza Napiwodzkiego specjalny zespół, którego zadaniem jest odkrywanie i przybliżanie historii, tożsamości i kultury naszej pięknej miejscowości oraz organizacja obchodów tego wyjątkowego jubileuszu.
W skład zespołu wchodzą: Alina Jabłonowska, Elżbieta Ciesielska, Grażyna Obrębska, Małgorzata Słomkowska, Krzysztof Pisarski, Krzysztof Żukowski, Eugeniusz Pokora.

Zachęcamy jednocześnie wszystkich mieszkańców i miłośników Ziemi Janowskiej do aktywnego działania i zaangażowania w tę, jakże miłą naszym sercom, akcję.
W planach mamy m.in. konkursy fotograficzne, konkurs wiedzy o regionie, konkurs drzew genealogicznych, spotkania historyczne w bibliotece oraz wywiady z najstarszymi mieszkańcami Janowa. Zespół redakcyjny już pilnie pracuje nad stworzeniem publikacji, zawierającej rys historyczny Janowa, życia mieszkańców dawniej i dziś, kulturowego bogactwa regionu charakterystycznych potraw, obrzędów, pieśni itp.

Na Janowskim Rynku pojawią się upamiętniające ten jubileusz tablice, a przy głównych wjazdach banery informacyjne.
Główne obchody planowane są na dzień 11 września tego roku, i będą połączone z Gminnymi Dożynkami.

Zachęcamy do śledzenia naszego facebookowego profilu 600 lat Janowa - https://www.facebook.com/600-lat-Janowa-107826198046369/ i dzielenia się z nami swoimi pomysłami, spostrzeżeniami, uwagami – jednym słowem, wszystkim tym, co sprawi że rok ten będzie wyjątkowy dla wszystkich mieszkańców Gminy Janowo.

18 lipca 1421 roku na prawie chełmińskim, przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego, zostało założone Janowo Miasto. Zachował się spisany po łacinie dokument potwierdzający to wydarzenie, a przywilej ten potwierdził król August III w 1758 roku.
Lokalizacja miejscowości nie była przypadkowa. Jako punkt graniczny Janowo w latach 1447- 1472 było m.in. miejscem spotkań książąt mazowieckich z Krzyżakami.

Pierwszym zarządcą miasta był Mikołaj zwany Wańkiem. Janowo posiadało oprócz browaru łaźnię, wagę miejską (budynek wyposażony w przyrządy związane z pomiarami handlowymi) i co istotne, postrzygalnię sukna, która przynosiła mu duże zyski. Na budowę postrzygalni musiał wyrazić zgodę król, nadając miastu odpowiedni przywilej.

Po wchłonięciu w 1437 roku wsi Mączki i inkorporacji Mazowsza, Janowo stało się miastem królewskim i prężnie się rozwijało. Już w 1565 roku było trzecim co do wielkości miastem ziemi ciechanowskiej. Zachowało swój handlowo- rolniczy charakter - posiadało 252 domy i 30 włók ziemi. W okresie tym zaczęto organizować słynne na północnym Mazowszu targi, a trzy razy do roku jarmarki. Handlowano piwem, mięsem i innymi towarami. W mieście pojawili się garncarze, kuśnierze, cieśle, krawcy, szewcy, rzeźnicy, piekarze i inni rzemieślnicy. Istniały dwa młyny – jeden na Orzycu, drugi na Zdrojach. Janowianie posiadali prawo dochodzenia sprawiedliwości za sprawą sądu, którego budynek znajdował się przy ulicy Chorzelskiej. Egzekucje odbywały się na pagórku do dziś zwanym ,,Szubienicą”.

W mieście znajdował się kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, ufundowany przez księcia Janusza I po 1347 roku. Na pieczęci miejskiej, o której wzmianka pojawiła się w 1483 roku, jest umieszczona głowa patrona miasta – właśnie św. Jana Chrzciciela.

Podczas pospolitego ruszenia Janowo miało w obowiązku wystawienie razem z Przasnyszem, później z Chorzelami, wozu wojennego.
Różne koleje losu, a przede wszystkim częste pożary (najdotkliwszy miał miejsce podczas potopu szwedzkiego) były przyczyną degradacji Janowa, i utraty przez nie praw miejskich w 1869r.

GOK Janowo


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Henry Wysoki #3065002 17 kwi 2021 20:00

    A dziś tylko został zamek którego w Janowie na noc zamykają u Fiszki w stodole

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5