Razem pili. Jeden z mężczyzn wezwał policję

2021-04-08 18:00:00 (ost. akt: 2021-04-08 16:02:10)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

51-latek zgłosił, że nietrzeźwy 37-latek wtargnął do jego domu i nie chce go opuścić. Jak się w trakcie interwencji okazało, mężczyźni razem spożywali alkohol a wezwanie policji jest bezpodstawne. Osoby, które ze złośliwości lub dla żartu wybierają numer alarmowy 112 muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za popełnione wykroczenie.
Minionej nocy (6/7 kwietnia) nidziccy policjanci dwukrotnie interweniowali w jednym z domów w gminie Janowiec Kościelny. Z przekazanych informacji wynikało, że zgłaszający czuje zagrożenie ze strony nietrzeźwego mężczyzny, który wtargnął do jego domu i nie chce go opuścić. Jak się później okazało, mężczyźni razem spożywali alkohol i w wyniku jego działania 37-latek nie był w stanie samodzielnie udać się do swojego miejsca zamieszkania. W rezultacie zgłaszający wyraził zgodę na to, by znajomy jeszcze u niego został. 51-latek został poinformowany o konsekwencjach bezpodstawnego wezwania policji i sporządzeniu wniosku o ukaranie do sądu.

Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku bezpodstawnego wezwania policji należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Od początku 2021 roku nidziccy policjanci 2-krotnie nałożyli mandat karny na sprawców bezpodstawnego wezwania Policji, natomiast w 3 przypadkach postepowania jeszcze się toczą.

Niepotrzebne zaangażowanie policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując numer alarmowy 112 uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie pomoc jest konieczna.

Przypominamy treść artykułu 66 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.

kpp

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5