Zapytaj psychoterapeutkę: rozstania

2021-04-07 19:00:00 (ost. akt: 2021-04-07 16:37:18)

Autor zdjęcia: pixabay

Kiedy pary rozchodzą się zawsze jest trudno. Smutek, ból, niedowierzanie, rozpacz, zaskoczenie, złość i wiele innych uczuć towarzyszą rozstaniom. Nie tylko osobie, która jest zostawiona, ale i tej drugiej też.
Są ludzie którzy wyjątkowo źle znoszą rozstania. Kochają tak bardzo swego partnera, że nie wyobrażają sobie, aby on kiedykolwiek odszedł. Rozstanie traktują jak zagrożenie życia, jak śmierć, jakby miał przestać istnieć świat.

Partner, który odchodzi jest niczym powietrze, a bez niego przecież nie można żyć. Osoby tak kochające potrafią oddać wszystko co tylko mogą, aby nie zostały porzucone, poświęcają całe życie tkwiąc nawet w bardzo trudnym, czy destrukcyjnym związku.

Starają się, by partner był zadowolony, nie patrząc na swoje potrzeby i na to, co czują. Kiedy nie zważają na siebie są często nadużywane i wykorzystywane w przeróżny sposób. Kochają niczym małe dziecko bez oceny i bez warunku.

Przy rozstaniu doświadczają przerażenia. Nie ogarniają stanów emocjonalnych jakie się pojawiają. Tak jakby dziecko traciło matkę, bez której nie przeżyje. Postawa kochania na zabój prowadzi ich do destrukcji, kiedy wszystko co czują dzieje się w środku i nie wychodzi na zewnątrz.

Np. żony, które milczą jak mąż odchodzi do innej, ukrywając swoją wściekłość. Aby zachować zdrowie nie wolno ukrywać swoich emocji nawet jeśli są bardzo trudne. Potrzeba nauczyć się je przeżywać i uwalniać.

Przy tym emocjonalnym mętliku jaki wprowadza rozstanie warto zwrócić uwagę na rzeczywistość i zachowywać adekwatnie do sytuacji.

Pilnować swojej dorosłości, nawet jeśli w środku jest się przestraszonym jak małe, przerażone dziecko. Mówić, wykrzyczeć co boli, nie milczeć. Rozpocząć pracę nad tym, aby umieć samemu o siebie dbać, jak dorosły człowiek, być dla siebie dobrym, rozwijać miłość do siebie bez potrzeby nadmiernego oczekiwania wsparcia od innych.

Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta

Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5