Czynniki ryzyka zachorowania dziecka na schizofrenię

2021-03-06 10:30:00 (ost. akt: 2021-03-06 10:23:57)

Autor zdjęcia: pixabay

Ryzyko zachorowania na schizofrenię rozpoczyna się w życiu płodowym. Możemy wymienić wiele czynników, genetycznych, biologicznych, które w późniejszym życiu przyczyniają się do rozwoju choroby, choć niekoniecznie muszą wystąpić.
Ryzyko zachorowania na schizofrenię rozpoczyna się w życiu płodowym. Możemy wymienić wiele czynników, genetycznych, biologicznych, które w późniejszym życiu przyczyniają się do rozwoju choroby, choć niekoniecznie muszą wystąpić.

Aby pojawiła się psychoza, musiałoby wystąpić wiele czynników ryzyka jednocześnie. Dwa lub trzy czynniki to niewielki procent zagrożenia, aby wystąpiła choroba. Podwyższony procent urodzenia dziecka, które w przyszłości może zachorować na schizofrenię, może mieć miejsce, jeśli matka cierpi na choroby metaboliczne, przede wszystkim cukrzycę.

Niska waga urodzeniowa dziecka, narodziny zimą, stres matki w czasie ciąży, starszy wiek rodziców, mogą się przyczynić do powstania choroby.

Komplikacje w trakcie ciąży i porodu mogą powodować uszkodzenie układu nerwowego i niedotlenienie.

Nadciśnienie tętnicze, krwawienia w trakcie ciąży, nagłe cesarskie cięcie, brak skurczów przy porodzie to negatywne czynniki, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego u dziecka.

Zaawansowany wiek mężczyzny, który zostaje ojcem po 50 roku życia jest ryzykowny dla zdrowia dziecka. Po 50 roku życia następuję wzrost mutacji genów w nasieniu.

Badania potwierdzają, że dzieci urodzone na wiosnę i w lecie mniej chorują psychicznie niż te urodzone w zimie i na jesieni.

Na zachorowanie ma wpływ dieta matki, infekcje w czasie ciąży (toksoplazmoza, grypa, infekcje intymne), hormony. Zażywanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych.

Ryzyko schizofrenii u dziecka wzrasta jeśli matka w trakcie ciąży miała kontakt z ołowiem lub rtęcią. Niedożywienie, brak witamin, żelaza, kwasów tłuszczowych omega powoduje zaburzenia w rozwoju układu nerwowego u dziecka. Otyłość także podnosi ryzyko zachorowania. Urazy głowy oraz stosowanie substancji psychoaktywnych przyczyniają się do powstania schizofrenii.

Dlatego tak ważne jest dbanie o siebie w okresie ciąży, a także przygotowanie na kilka miesięcy wcześniej przed planowaniem potomstwa.

Dotyczy to również ojca dziecka, aby wzmocnić jego kondycję. W tym temacie ogromne możliwości daje ziołolecznictwo. Poprzez odpowiednio dobrane zioła wzmacniające, uzupełniające krew, odżywcze, można zredukować błędy dietetyczne, uzupełnić minerały, witaminy, substancje aktywne z roślin w naturalny sposób, przez co można zmniejszyć ryzyko powstawania chorób w życiu płodowym. Zdrowie psychiczne i fizyczne matki jest najlepszym darem dla dziecka.

Katarzyna Kęsicka


Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.

Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5