Pokrzywdzeni powinni dochodzić swoich praw

2021-02-17 14:18:00(ost. akt: 2021-02-17 14:20:08)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Każdego roku, od 22 do 28 lutego, w Polsce organizowany jest Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jest on bezpośrednio związany z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W czasie tych kilku dni, można uzyskać bezpłatną poradę prawną. My przypominamy, że od 2019 roku w Nidzicy działa Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Osobą pierwszego kontaktu jest Andrzej Marcjanik.
Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem czynny jest przez cały rok, przez pięć dni w tygodniu. — W 2020 roku pomogliśmy ponad 100 osobom, natomiast od początku 2021r. z pomocy prawnej, psychologicznej czy materialnej skorzystało już 25 osób — mówi Andrzej Marcjanik.
Pracownicy punktu pomagają w walce ze wszystkimi czynami noszącymi znamiona przestępstwa, przygotowują też np. pozwy do sądu, organizują mediacje.

— Moim zadaniem jest przede wszystkim weryfikacja czy osoba, która zgłasza się do punktu kwalifikuje się do statusu osoby pokrzywdzonej przestępstwem. Pomoc świadczona jest bezpłatnie i dobrowolnie. My proponujemy różne formy wsparcia, natomiast to osoba, która zgłasza się do punktu decyduje, w jakim zakresie potrzebuje pomocy. Może z niej również w dowolnej chwili zrezygnować. Osoby pokrzywdzone muszą wiedzieć, że nie są same i powinny dochodzić swoich praw — zaznacza Andrzej Marcjanik. Osoby pokrzywdzone przestępstwem, a także ich najbliżsi mogą liczyć m.in. na pomoc prawną, psychologiczną, materialną.

— Po konsultacji ustalamy zakres świadczonej pomocy. Wśród kategorii przestępstw, z którymi zmagają się pokrzywdzeni są m.in. różne rodzaje oszustw, znęcanie się, przemoc, pobicia, groźby karalne czy uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Oferujemy pomoc psychoterapeutyczną ofiarom przemocy seksualnej, pomagamy przy wyjściu z traumy.

Zapraszamy do świadczonej bezpłatnej pomocy:
— prawnej osobom pokrzywdzonym przestępstwem i osobom im najbliższym,
— świadkom przestępstwa i osobom im najbliższym,
— psychologicznej, psychiatrycznej i psychoterapeutycznej,
— materialno-rzeczowej osobom pokrzywdzonym przestępstwem i osobom najbliższym,
— zakupu wartości niematerialnych i prawnych,
— psychologicznej świadkom i osobom im najbliższym,
— tłumacza języka migowego,
— prawnej osobom uprawnionym do bezpłatnej pomocy prawnej.

Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Nidzicy przy ul. Kolejowej 5 czynny jest:
poniedziałek 10:00-15:00
wtorek 8:00-13:00
środa 8:00-13:00
czwartek 13:00-18:00
piątek 8:00-12:00

Kontakt możliwy jest także pod numerem telefonu: 720-703-277 oraz adresem mailowym: nidzica@pomocsapereaude.pl


zl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5