Przewlekłe zmęczenie

2021-02-07 16:00:00(ost. akt: 2021-02-05 14:34:13)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Coraz więcej osób doświadcza przewlekłego stanu zmęczenia, które jest związane z wyczerpaniem psychicznym, chorobami psychosomatycznymi, lękami, depresją. Jednak przewlekłego zmęczenia nie można nazwać depresją. To inne dolegliwości i odrębna jednostka chorobowa.
Około 25% pacjentów skarży się na zmęczenie, a 70% pacjentów zgłasza objawy wyczerpania psychicznego. Objawy przewlekłego zmęczenia trwają nieprzerwanie co najmniej 2 tygodnie.

Do tych objawów należą: zaburzenia snu i nadmiar stresów, w tym bezdech nocny, codzienne, nadmierne bóle głowy (mętlik w głowie), zaburzenia snu (sen nie przynosi odpoczynku), mała energia, bóle gardła, bóle mięśni i stawów, zaburzenia koncentracji i pamięci, niestabilność emocjonalna, wahanie masy ciała, słaba aktywność seksualna, myśli samobójcze, lęki.

Przyczyny mogą wywodzić się z zaburzeń hormonalnych, metabolicznych, nowotworów, zaburzeń układu immunologicznego, układu nerwowo-mięśniowego, chorób psychicznych, niedokrwistości, ubocznych działań leków, chorób układu sercowo-naczyniowego.

Do stanu przewlekłego zmęczenia przyczyniają się także: żałoba, pracoholizm, niewłaściwa dieta, otyłość, spaliny-emisja CO2, stres.


Można wyróżnić leki i używki, które mogą wywołać uczucie zmęczenia. Należą do nich: alkohol, leki przeciwbólowe, antybiotyki, leki przeciwdrgawkowe, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe na alergię, leki obniżające ciśnienie, leki przeciwlękowe, kortykosteroidy, leki antykoncepcyjne, leki nasenne, nikotyna. Przewlekły stan zmęczenia bardzo często występuje w okresie poporodowym, pooperacyjnym, w przewlekłych chorobach organicznych, po stracie bliskiej osoby, w chorobach związanych z przewlekłym bólem, po zażywaniu leków, w stanach po urazie (np. po wypadku samochodowym), w stanach po przebyciu infekcji wirusowej (grypa, zapalenie wątroby, mononukleoza). Płuca, nerki i serce to ważne narządy, które muszą być silne, aby chroniły ciało przed zmęczeniem. Do zmęczenia organizmu przyczyni się pracoholizm, niewłaściwa dieta, menopauza, a także przejście na emeryturę.


Aby zapobiegać przewlekłemu zmęczeniu warto sprawdzić czy nie używasz powyższych leków lub używek, ważne jest to, jak się odżywiasz, czy w Twoim jedzeniu są potrzebne witaminy i minerały. Czy dbasz o odpoczynek dla ducha i umysłu. Czy używasz wzmacniających ziół, które mogą naprawić błędy diety i zacząć wyprowadzać ze stanu przewlekłego zmęczenia.

Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl


Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5