CKE opracowała wymagania egzaminacyjne 2021

2021-01-09 16:00:00 (ost. akt: 2021-01-09 10:02:52)

Autor zdjęcia: pixabay

O tym, że egzamin maturalny będzie inny niż w latach poprzednich już pisaliśmy. Minister edukacji zapowiedział "odchudzenie" wymogów egzaminacyjnych. Konsultacje społeczne nad projektem zostały zakończone.
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała już wymagania egzaminacyjne, które będą podstawą do opracowania arkuszy egzaminacyjnych.

W przypadku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów.

Z geografii na poziomie rozszerzonym usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

Egzamin maturalny z języka polskiego będzie trwał 170 minut. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów.
Za czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach).

Za wypracowanie można będzie otrzymać maksymalnie 50 punktów. Będą trzy tematy do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.

Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.

Część ustna egzaminu będzie nieobowiązkowa. Mogą jednak przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Obowiązkowy egzamin z matematyki będzie trwał 170 minut. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte. Zadań otwartych będzie 7, czyli o 2 mniej niż w latach poprzednich.

Obowiązkowy egzamin z języka obcego nowożytnego będzie trwał 120 minut.
Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
Część ustna jest nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym będzie nieobowiązkowe. Można przystąpić do egzaminu z maksymalnie 6 przedmiotów dodatkowych.

CKE, roz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gina #3037241 | 178.235.*.* 10 sty 2021 10:53

    Wniosek - coraz głupsza młodzież będzie opuszczała mury liceów. Wiadomo - nie mogą być mądrzejsi od tej bandy pisowskich matołów

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5